Banner 0 Banner 1 Banner 2 Banner 0
Banner 3
13/2017
 
 
 

 
 
OSTATNIE PUBLIKACJE

„Opinie i Diagnozy”

nr 36
Zdrowie i leczenie w Polsce

nr 37
Rodzina PLUS. Sytuacja polskich rodzin i oceny polityki prorodzinnej


Komunikaty

Stosunek do rządu w pierwszej dekadzie marca
Dobro wspólne a prawo własności
Społeczne oceny wymiaru sprawiedliwości
Oceny instytucji publicznych
Zaufanie do polityków w marcu
Nastroje społeczne w marcu
Oceny sytuacji na rynku pracy i poczucie zagrożenia bezrobociem
Ocena programu „Rodzina 500 plus” po blisko roku od jego wprowadzenia
Dwudziesta rocznica uchwalenia Konstytucji RP
Identyfikacje partyjne, alternatywy wyborcze i elektoraty negatywne
 


WKRÓTCE UKAŻĄ SIĘ

Komunikaty dotyczące:

materialnych warunków życia
sensu życia
 
Kwartalny bilans nastrojów społecznych

W naszych badaniach wskaźnikami nastrojów społecznych są m.in. oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a także oceny warunków materialnych gospodarstw domowych oraz kondycji zakładów pracy respondentów. Aby syntetycznie oddać dynamikę zmian nastrojów, ich bilans kwartalny prezentujemy w postaci średnich ocen na pięciopunktowej skali od -2 do +2.
W pierwszym kwartale 2017 roku można mówić o niewielkim pogorszeniu ocen sytuacji politycznej w stosunku do poprzedniego kwartału. W szczególności dotyczy to stycznia i marca br. Prognozy dotyczące rozwoju sytuacji politycznej w Polsce, choć są lepsze niż jej obecne oceny i zbliżone do przewidywań z poprzedniego kwartału, to na ogół nie są optymistyczne.
Rysunek 1

Oceny aktualnej sytuacji gospodarczej od wielu miesięcy przyjmują wartości dodatnie i utrzymują się na praktycznie niezmienionym poziomie. W porównaniu z poprzednim kwartałem nieco poprawiły się natomiast prognozy. W szczególności dotyczy to marca br., co jest bezpośrednim efektem zwiększenia się grupy badanych oczekujących w ciągu najbliższego roku stabilizacji sytuacji gospodarczej w Polsce – kosztem spodziewających się jej pogorszenia.
Rysunek 2

Oceny warunków materialnych własnych gospodarstw domowych w pierwszym kwartale 2017 roku były generalnie pozytywne i zbliżone do ocen w poprzednim kwartale, za wyjątkiem pomiaru lutowego, w którym średnia ocen była najniższa od lipca ubiegłego roku. Średnie dotyczące przewidywanych warunków materialnych są również zbliżone do notowanych w poprzednim kwartale, a ich wartość niewiele przekracza 0 i wynika z faktu, iż zdecydowana większość badanych prognozuje w ciągu najbliższego roku stabilizację warunków materialnych swoich gospodarstw domowych.
Rysunek 3

W trakcie pierwszego kwartału 2017 roku nieznacznie pogarszały się oceny sytuacji w zakładach pracy respondentów. Nadal są one jednak wyraźnie pozytywne i zbliżone do notowanych w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Tak jak w poprzednich miesiącach większość osób aktywnych zawodowo przewiduje w ciągu najbliższego roku stabilizację sytuacji w zakładach pracy, co skutkuje niższymi średnimi w przypadku prognoz niż sytuacji aktualnej.
Rysunek 4

Prezentowane dane pochodzą z badań „Aktualne problemy i wydarzenia” realizowanych w pierwszym kwartale 2017 roku.
 
  


 
 
 
Zapytaj   Zamów publikacje  Zapisz się   Wypisz się

Dodatkowych informacji udziela Ośrodek Informacji CBOS
ul. Świętojerska 5/7, 00-236 Warszawa
tel. (+48) 22 625 76 23; fax (+48) 22 629 40 89
www.cbos.pl