Banner 0 Banner 1 Banner 2 Banner 0
Banner 3
34/2017
 
 
 

 
 
OSTATNIE PUBLIKACJE

„Opinie i Diagnozy”

nr 37
Rodzina PLUS. Sytuacja polskich rodzin i oceny polityki prorodzinnej

nr 38
Młodzież 2016


Komunikaty

Polacy kontra kleszcze
Plany prokreacyjne kobiet
Opinie o demokracji
Preferencje partyjne we wrześniu
Kim są zamierzający głosować w wyborach do Sejmu, ale niezdecydowani, kogo poprzeć
Wzrost notowań rządu
Nastroje społeczne we wrześniu
Zaufanie do polityków we wrześniu
Oceny działalności instytucji publicznych
Wyposażenie gospodarstw domowych
Historia elektoratu Nowoczesnej
 


WKRÓTCE UKAŻĄ SIĘ

Komunikaty dotyczące:

sytuacji finansowej gospodarstw domowych
identyfikacji partyjnych, alternatyw wyborczych i elektoratów negatywnych
 
Kwartalny bilans nastrojów społecznych

W naszych badaniach wskaźnikami nastrojów społecznych są m.in. oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a także oceny warunków materialnych gospodarstw domowych oraz kondycji zakładów pracy respondentów. Aby syntetycznie oddać dynamikę zmian nastrojów, ich bilans kwartalny prezentujemy w postaci średnich ocen na 5‑punktowej skali od –2 do +2.
Koniec trzeciego kwartału przyniósł niewielką poprawę ocen sytuacji politycznej. Również prognozy w tym zakresie okazały się w ostatnich miesiącach nieco lepsze niż w pierwszej połowie roku. Niezmiennie jednak średnie zarówno oceny, jak i prognozy sytuacji politycznej przyjmują wartości ujemne, co oznacza przewagę niezadowolenia nad zadowoleniem oraz – w minimalnym zakresie – pesymizmu nad optymizmem.
Rysunek 1

Dodatnie wartości od wielu miesięcy przyjmują z kolei oceny i prognozy sytuacji gospodarczej. Dodatkowo w sierpniu i wrześniu bilans ocen w tym wymiarze okazał się rekordowo korzystny, prognozy zaś utrzymują się od czerwca na zbliżonym poziomie.
Rysunek 2

Nieco wyższe niż pod koniec drugiego kwartału i jednocześnie dość stabilne okazały się w trzecim kwartale oceny warunków materialnych gospodarstw domowych. Z kolei prognozy w tym zakresie utrzymują się od wielu miesięcy na zbliżonym poziomie – bliskim zera, co oznacza przekonanie o utrzymaniu status quo niż o poprawie, jednakże we wrześniu optymizm nieco wzrósł.
Rysunek 3

Na początku trzeciego kwartału oceny i prognozy sytuacji w zakładach pracy respondentów się poprawiły, jednak w kolejnych miesiącach powróciły do poziomu sprzed lipca. Oznacza to, że niezmiennie większość osób aktywnych zawodowo pozytywnie ocenia sytuację firm, w których są zatrudnione, i raczej nie przewiduje, by w ciągu najbliższego roku miała się ona istotnie zmienić, a jeśli już to raczej in plus.
Rysunek 4

Prezentowane dane pochodzą z badań „Aktualne problemy i wydarzenia” realizowanych w trzecim kwartale 2017 roku.
 
  


 
 
 
Zapytaj   Zamów publikacje  Zapisz się   Wypisz się

Dodatkowych informacji udziela Ośrodek Informacji CBOS
ul. Świętojerska 5/7, 00-236 Warszawa
tel. (+48) 22 625 76 23; fax (+48) 22 629 40 89
www.cbos.pl