UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

PUBLIKACJE

CBOS Flash nr 31/2025

Sprawa kawalerki, czyli ocena kwalifikacji etycznych Karola Nawrockiego do bycia prezydentem

Autor: Beata Roguska
|
2025-05-21
Przed pierwszą turą wyborów prezydenckich zapytaliśmy naszych respondentów o sprawę kawalerki nabytej przez Karola Nawrockiego od mieszkającego w sąsiedztwie emeryta. Interesowało nas, jak oceniają oni zachowanie jednego z dwóch głównych pretendentów do urzędu prezydenta w tej kwestii oraz czy, ich zdaniem, sprawa ta dyskwalifikuje Karola Nawrockiego jako kandydata w wyborach prezydenckich.
Ponad połowa ankietowanych (53%) uważa, że Karol Nawrocki postąpił w sprawie nabycia kawalerki nieuczciwie, a tylko co piąty (20%) jest przekonany, że zachował się uczciwie.
Rysunek 1. Wykres kołowy. Ostatnio dużo mówi się o kandydacie na prezydenta Karolu Nawrockim w związku z okolicznościami nabycia przez niego kawalerki od mieszkającego w sąsiedztwie emeryta. Czy, w Pana(i) ocenie, Karol Nawrocki postąpił: uczciwie; nieuczciwie; Trudno powiedzieć
Mimo krytycznej oceny etycznej postępowania Karola Nawrockiego niemal połowa ogółu badanych (46%) jest zdania, że okoliczności nabycia przez niego kawalerki nie dyskwalifikują go jako kandydata na prezydenta. Przeciwnego zdania jest 44% pytanych.
Rysunek 2. Wykres kołowy. Czy dla Pana(i) osobiście ta sprawa: dyskwalifikuje
Zdeklarowani wyborcy kandydatów na prezydenta z pierwszej tury wyraźnie różnią się w ocenach postępowania Karola Nawrockiego i jego kwalifikacji do pełnienia roli głowy państwa. Osoby deklarujące poparcie dla tego kandydata w większości wierzą w jego uczciwość. Po przeciwległej stronie znajdują się wyborcy przedstawicieli rządzącej koalicji oraz Adriana Zandberga, którzy nie tylko sądzą, że popierany przez PiS Karol Nawrocki w sprawie nabycia kawalerki postąpił nieuczciwie, ale także uważają, że okoliczności, w jakich do tego doszło, dyskwalifikują go jako pretendenta do urzędu prezydenta. Głosujący na polityków wywodzących się z Konfederacji – Sławomira Mentzena oraz Grzegorza Brauna – są najbardziej ostrożni w ocenach jego postępowania w sprawie kawalerki, choć częściej mają zastrzeżenia do jego uczciwości, niż w nią wierzą. Mimo wątpliwości w większości sądzą, że sprawa ta nie dyskwalifikuje Karola Nawrockiego jako kandydata na prezydenta.
Rysunek 2. Wykres słupkowy. Ostatnio dużo mówi się o kandydacie na prezydenta Karolu Nawrockim w związku z okolicznościami nabycia przez niego kawalerki od mieszkającego w sąsiedztwie emeryta. Czy, w Pana(i) ocenie, Karol Nawrocki postąpił: uczciwie; nieuczciwie; Trudno powiedzieć. Odpowiedzi w elektoratach kandydatów z pierwszej tury wyborów prezydenckichRysunek 4. Wykres słupkowy. Czy dla Pana(i) osobiście ta sprawa: dyskwalifikuje Karola Nawrockiego jako kandydata na prezydenta; nie dyskwalifikuje Karola Nawrockiego jako kandydata na prezydenta; Trudno powiedzieć. Odpowiedzi w elektoratach kandydatów z pierwszej tury wyborów prezydenckich
Badanie „Wybory prezydenckie” (3) zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI – 91,2%) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 8,8%) w okresie 12–13 maja 2025 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1001).
Liczba stron:
3
Badanie:
202516 Wybory prezydenckie (3)
Kategorie tematyczne:
Wybory prezydenckie
Słowa kluczowe:
Karol Nawrocki, Kawalerka, prezydent, wybory prezydenckie
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
 
Nie
 
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przewiń do góry