UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

PUBLIKACJE

CBOS Flash nr 39/2025
Okładka CBOS Flash nr 39/2025

Preferencje partyjne w lipcu (CATI)

Autor: Beata Roguska
|
2025-07-11
Zainteresowanie uczestnictwem w hipotetycznych wyborach parlamentarnych – podobnie jak miesiąc temu – deklaruje 85% badanych. Udział w tym głosowaniu z co najmniej 99-procentową pewnością wzięłoby 72% ogółu ankietowanych.
Rysunek 1 Wykres liniowy. Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to czy wziąłby Pan (wzięłaby Pani) w nich udział? Odsetki odpowiedzi „Wziąłbym (Wzięłabym) w nich udział” według terminów badań. Pominięto odpowiedzi „Nie wiem”, „Nie wziąłbym (nie wzięłabym) udziału” i odmowy odpowiedzi. Dane w procentach.
W lipcu na liście ugrupowań politycznych zaszły istotne zmiany – obok Konfederacji WiN zamieściliśmy także Konfederację Korony Polskiej, zaś zamiast Trzeciej Drogi osobno uwzględniliśmy Polskę 2050 Szymona Hołowni oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.
Poparcie dla dwóch głównych sił sceny politycznej jest obecnie porównywalne, przy czym w ciągu ostatniego miesiąca odsetek zdeklarowanych wyborców Koalicji Obywatelskiej zmniejszył się o 2 punkty procentowe (do 28%), zaś udział sympatyków Prawa i Sprawiedliwości zwiększył się o 2 punkty (do 27%). Na trzecim miejscu z poparciem 12% wyborców znajduje się Konfederacja WiN, którą wskazało nieco mniej osób niż w czerwcu (spadek o 2 punkty). Zmniejszenie się odsetka zwolenników Konfederacji WiN wiąże się z dobrym wynikiem ugrupowania Grzegorza Brauna – Konfederacji Korony Polskiej, którą gotowych jest dziś poprzeć 8% zdeklarowanych uczestników wyborów. W sumie oba do niedawna koalicyjne ugrupowania zdobyły w lipcu łącznie jedną piątą głosów potencjalnych wyborców – więcej niż kiedy funkcjonowały pod jednym szyldem. Najwyższe odnotowane przez CBOS poparcie dla Konfederacji WiN wyniosło wówczas 18% (w marcu tego roku).
Kolejne miejsce zajmują ex aequo dwie partie lewicowe – Lewica oraz Razem, z których każda mogłaby dziś liczyć na 6% głosów wyborców. Poparcie dla Lewicy w stosunku do ubiegłego miesiąca zmniejszyło się o 2 punkty, a więc powróciło do poziomu notowanego przed wyborami prezydenckimi, natomiast poparcie dla partii Razem utrzymuje się trzeci miesiąc na niezmienionym poziomie.
Pozostałe partie umieszczone na naszej liście uzyskały poparcie poniżej progu wyborczego. Na Polskę 2050 Szymona Hołowni chciałoby głosować 3% zdeklarowanych wyborców, na Polskie Stronnictwo Ludowe – zaledwie 1%. Łącznie oba te ugrupowania uzyskały tyle samo głosów, ile Trzecia Droga miesiąc temu.
Co dziesiąty respondent (tak samo jak poprzednio) zadeklarował, że nie wie, kogo chciałby poprzeć w wyborach do Sejmu.
Rysunek 2. Wykres słupkowy. Na kandydata której partii lub ugrupowania głosowałby Pan (głosowałaby Pani) w wyborach do Sejmu? Odpowiedzi badanych deklarujących, że, gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to wzięliby w nich udział. Dane w procentach.
Tabela 1. Odpowiedzi według terminów badań na pytanie: Na kandydata której partii lub ugrupowania głosowałby Pan (głosowałaby Pani) w wyborach do Sejmu? Odpowiedzi badanych deklarujących, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to wzięliby w nich udział. Pominięto odmowy odpowiedzi. Dane w procentach.
***
Badania preferencji partyjnych odzwierciedlają okołowyborcze procesy zachodzące na scenie politycznej. Nadspodziewanie dobre wyniki Grzegorza Brauna i Adriana Zandberga w wyborach prezydenckich przekładają się na dobre rezultaty ich partii w sondażu preferencji partyjnych. Dobre rezultaty kandydatów spoza tzw. duopolu w wyborach prezydenckich i tym samym względnie mały udział głosów otrzymanych przez kandydatów wspieranych przez dwie wiodące siły polityczne (60,9%) znalazły potwierdzenie w stosunkowo niskim poparciu dla obu głównych ugrupowań – łącznie Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość w powyborczych sondażach otrzymały 55% głosów.
Słaby wynik w wyborach prezydenckich Szymona Hołowni nie sprzyjał przełamaniu wizerunkowego kryzysu środowisk politycznych tworzących do niedawna Trzecią Drogę. Łączne poparcie dla Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego jest na poziomie, jaki uzyskiwała ostatnio Trzecia Droga.
Tabela 2. Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to czy wziąłby Pan (wzięłaby Pani) w nich udział? Odpowiedzi w grupach społeczno-demograficznych. Dane w procentach.
Tabela 3. Na kandydata której partii lub ugrupowania głosowałby Pan (głosowałaby Pani) w wyborach do Sejmu? Odpowiedzi w grupach społeczno-demograficznych. Dane w procentach.
Badanie „Aktualności” (19) zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI – 90,0%) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 10,0%) w okresie 7–9 lipca 2025 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Liczba stron:
6
Badanie:
202525 Aktualności
Kategorie tematyczne:
Wybory parlamentarne, Partie polityczne
Słowa kluczowe:
preferencje partyjne, wybory, wybory parlamentarne, hipotetyczne wybory parlamentarne, kampania wyborcza
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
 
Tak
 
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 
 
 
 
 
 
Logo CBOS
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przejdź na górę Przewiń do góry