CBOS Flash nr 40/2025
Opinia publiczna o ważności wyborów prezydenckich
Autor: Michał Feliksiak
|
2025-07-15
Po drugiej turze wyborów prezydenckich rozgorzała dyskusja o ich ważności. Wątpliwości budziła głównie poprawność zliczania i przypisywania kandydatom głosów w niektórych komisjach. Złożono około 54 tysięcy protestów wyborczych, z których większość nie została rozpatrzona. Ostatecznie 1 lipca Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego stwierdziła ważność wyboru Karola Nawrockiego na urząd Prezydenta RP. W ostatnim sondażu zapytaliśmy, jak badani odnoszą się do tej decyzji oraz czy mają wątpliwości związane z poprawnością przebiegu procesu wyborczego.
OPINIE
Z deklaracji wynika, że Polacy na ogół nie mają podejrzeń, iż na wynik wyborów i wygraną Karola Nawrockiego mogły wpłynąć nieprawidłowości w przeprowadzaniu wyborów, takie jak niepoprawne zliczanie głosów. Sześciu na dziesięciu badanych (60%) uważa to za nieprawdopodobne, w tym jedna trzecia (33%) zupełnie odrzuca taką ewentualność. Z kolei nieco ponad jednej trzeciej ankietowanych (35%) wydaje się, że nieprawidłowości w procesie wyborczym mogły wpłynąć na wygraną obecnego prezydenta elekta, w tym 17% jest o tym silnie przekonanych.
Opinie o tym, czy zastrzeżenia, które pojawiły się odnośnie do prawidłowości przeprowadzenia wyborów, zostały rzetelnie zbadane, są podzielone. Niemniej osoby uważające, że zostały one zbadane wystarczająco dokładnie, przeważają nad będącymi przeciwnego zdania (46% wobec 41% uważających, że zastrzeżenia nie zostały zbadane wystarczająco dokładnie).
Blisko dwie trzecie Polaków (64%) ma zaufanie do decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, której uchwała potwierdziła ważność wyborów i wygraną Karola Nawrockiego. Decyzji tej nie ufa co trzeci badany (32%).
UWARUNKOWANIA I ZALEŻNOŚCI
Opinie o wyniku wyborów są silnie zakorzenione w preferencjach wyborczych. Przekonanie, że na zwycięstwo Karola Nawrockiego mogły wpłynąć nieprawidłowości w zliczaniu głosów, poczucie, że zastrzeżenia co do tego nie zostały wystarczająco dokładnie zbadane oraz brak zaufania do wyroku Sądu Najwyższego przeważa wśród wyborców Rafała Trzaskowskiego, zwolenników Koalicji Obywatelskiej i – w mniejszym stopniu – Lewicy. Z kolei głosujący na Karola Nawrockiego i – w mniejszej mierze – ci, którzy nie wzięli udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich, jak również osoby popierające Prawo i Sprawiedliwość, Konfederację Wolność i Niepodległość lub Konfederację Korony Polskiej na ogół uznają za nieprawdopodobne to, że obecny prezydent elekt wygrał za sprawą nieprawidłowości w zliczaniu głosów. Są oni też przeważnie przekonani, że zastrzeżenia zostały wystarczająco dobrze zbadane i w większości ufają decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.






Można również zauważyć, że badani, którym prawdopodobne wydaje się to, że Karol Nawrocki wygrał za sprawą nieprawidłowości w procesie wyborczym, w zdecydowanej większości są zdania, że zastrzeżenia nie zostały wystarczająco dokładnie zbadane, a także przeważnie nie ufają decyzji Sądu Najwyższego. I odwrotnie: ankietowani niemający takich podejrzeń na ogół mówią o wystarczająco dokładnym zbadaniu tej sprawy i deklarują zaufanie do decyzji SN. Ponadto zaufanie to (lub jego brak) wyraźnie zależy od zdania respondentów co do rzetelności weryfikacji zastrzeżeń dotyczących przeprowadzenia wyborów.
Badanie „Aktualności” (19) zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI – 90,0%) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 10,0%) w okresie 7–9 lipca 2025 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).