UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
PUBLIKACJE  |  PRENUMERATA

PUBLIKACJE

Opinie i Diagnozy nr 49

Młodzież 2021

Autorzy: Mirosława Grabowska (red.), Magdalena Gwiazda (red.), Beata Roguska, Małgorzata Omyła-Rudzka, Jonathan Scovil, Rafał Boguszewski, Barbara Badora, Ilona Kawalec, Michał Feliksiak, Artur Malczewski
2022-09-09

Najpierw o samych badaniach młodzieży z ostatnich klas szkół ponadpodstawowych (w pewnym okresie ponadgimnazjalnych). CBOS realizował je ze zmienną częstością od roku 1990, a w XXI wieku w latach: 2003, 2008, 2010, 2013, 2016, 2018 i wreszcie w roku 2021. Na początku lat 90. było to statutowe badanie CBOS. W 1999 roku zleceniodawcą był Instytut Psychiatrii i Neurologii. Od 2003 roku badania młodzieży prowadzimy – we współpracy lub na zlecenie – Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, obecnie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

W badaniach tych – realizowanych wedle tej samej metodologii – zachowujemy pewien wspólny rdzeń wszystkich kwestionariuszy, dzięki czemu możliwe jest śledzenie trendów. W niniejszym opracowaniu wykorzystujemy do porównań – w takim stopniu, jaki jest możliwy – dane z poprzednich badań z serii Młodzież. Z drugiej jednak strony staramy się reagować na „ducha czasu” i wprowadzamy tematy nowe. W roku 2021 po raz pierwszy pytaliśmy – w związku z epidemią COVID-19 – o samopoczucie psychiczne i edukację zdalną, a także o stosunek do osób LGBT+ i do zmian klimatu. Wprawdzie nie można śledzić zmian tych postaw młodych ludzi w czasie, ale można je porównać z postawami dorosłych.

Celem naszych badań i analiz jest próba odpowiedzenia na pytanie, jacy są młodzi ludzie u progu dorosłości, w momencie kończenia edukacji na poziomie szkoły ponadpodstawowej. Czy z systemu edukacji wychodzą na studia, do pracy, wyjeżdżają za granicę? Czy i w jakich formach będą uczestniczyć w życiu społecznym i politycznym? W jakich sprawach będą, lub nie będą, demonstrować na ulicach? To oni już niedługo będą decydować o kondycji naszego kraju. Dlatego warto przyjrzeć się ich poglądom, poznać ich postawy i perspektywy.

W niniejszym numerze „Opinii i Diagnoz” przedstawiliśmy panoramę postaw, przekonań i aktywności młodych ludzi kończących szkoły ponadpodstawowe. Liczymy, że zainteresuje to różne kręgi odbiorców: od instytucji publicznych i polityków poprzez środowiska akademickie i edukacyjne oraz media, aż po wszystkich zainteresowanych życiem społecznym. Czytelnicy ocenią, czy i w jakim stopniu zdołaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jacy są młodzi ludzie u progu dorosłości, z jakim wyposażeniem wkraczają w dorosłość.

Cena wersji drukowanej: 30.00 zł.
Cena wersji elektronicznej: 19.00 zł.
Liczba stron:
231
Badanie:
202117 Młodzież 2021 [zlecenie KCPU]
Kategorie tematyczne:
Młodzież
Słowa kluczowe:
młodzież, warunki materialne, rodzice, szkoła, przemoc, aspiracje, polityka, demokracja, religijność, przedsiębiorczość, aborcja, przerywanie ciąży, hazard, zainteresowania, czas wolny, internet, media społecznościowe, używki, substancja psychoaktywna, zdrowie, aktywność fizyczna, zdrowie psychiczne, zmiany klimatu, LGBT
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
 
Nie
 
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
Przewiń do góry