UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 

CBOSNEWS

20/2024

2024-09-25

Sztuczna inteligencja na co dzień

Po raz pierwszy zapytaliśmy Polaków o sztuczną inteligencję. Jednym z interesujących nas zagadnień było to, czy wykorzystują oni SI w swoim codziennym życiu. Okazuje się, że większość badanych (60%) nie korzysta na co dzień z technologii opartych na sztucznej inteligencji. Można podejrzewać, że jeszcze nie wszyscy są świadomi korzystania ze wsparcia sztucznej inteligencji. Więcej niż co trzeci respondent (35%) świadomie używa rozwiązań SI w codziennym życiu, a zaledwie co dwudziesty (5%) otwarcie deklaruje, że nie jest pewny, czy wykorzystuje sztuczną inteligencję.
Rysunek
Kto częściej sięga po rozwiązania AI w swoim codziennym życiu? Do grup wyróżniających się należą przede wszystkim osoby najmłodsze w wieku 18–24 lata, uczniowie i studenci oraz badani osiągający najwyższe dochody per capita. Warto również zwrócić uwagę, że technologie AI na co dzień wykorzystuje trochę więcej mężczyzn niż kobiet.
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (410) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS; samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 10 do 20 czerwca 2024 roku na próbie liczącej 1076 osób (w tym: 64,7% metodą CAPI, 21,4% – CATI i 13,8% – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.
 
 
Przewiń do góry
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
Przewiń do góry