Polacy w obliczu wojny na Ukrainie
Autorzy: Jonathan Scovil (red.), Barbara Badora
2023-12-27
Wybuch wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku zmusił Polaków do postawienia sobie wielu pytań: z jednej strony o własne bezpieczeństwo, gotowość do walki czy trwałość dawnych sojuszy, a z drugiej o postawę, jaką należy przyjąć wobec milionów wojennych uchodźców, którzy z dnia na dzień pojawili się na polskiej granicy. Przez prawie dwa lata staraliśmy się sprawdzać, jakich odpowiedzi udzielali Polacy na te oraz kolejne pytania, które nieuchronnie pojawiały się w miarę przedłużania się konfliktu. Chociaż wojna wciąż trwa i nikt już raczej nie przewiduje jej rychłego końca – jak to czyniło wiele osób w jej pierwszych tygodniach – uznaliśmy, że to dobry moment, by zebrać w jednej publikacji najważniejsze wyniki naszych badań, wyciągnąć z nich pewne ogólne wnioski i spróbować nakreślić obraz polskiego społeczeństwa skonfrontowanego z wojną, toczącą się tuż za naszymi granicami.
W naszych analizach posługiwaliśmy się zarówno badaniami ilościowymi, jak i jakościowymi, co pozwalało nam uzyskać szersze spojrzenie na omawiane zagadnienia. Wykorzystane dane sondażowe pochodzą przede wszystkim z prowadzonych przez CBOS co miesiąc badań statutowych, w których od wybuchu wojny uwzględnialiśmy za każdym razem pytania dotyczące wojny na Ukrainie lub ukraińskich uchodźców. W tomie wykorzystane zostały również dane jakościowe pochodzące z przeprowadzonych przez nas w różnych miastach Polski badań fokusowych. Prezentowany tom składa się z pięciu głównych rozdziałów.
Liczba stron:
152
Badania:
202205 Aktualne problemy i wydarzenia (383)
Od - do z badań od - do
202326 Aktualne problemy i wydarzenia (403)
Kategorie tematyczne:
Wojna; konflikty zbrojne
Słowa kluczowe:
Ukraina, wojna, wojna na Ukrainie, pomoc, bezpieczeństwo, konflikt zbrojny, uchodźcy, NATO - Sojusz Północnoatlantycki, WOT - Wojska Obrony Terytorialnej, USA - Stany Zjednoczone, Ukraińcy w Polsce, stosunki polsko-ukraińskie
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
Nie