Komunikat z badań nr 69/2025
Korzystanie ze świadczeń i ubezpieczeń zdrowotnych
W czerwcowym sondażu zapytaliśmy Polaków o korzystanie z usług medycznych w ciągu półrocza poprzedzającego badanie. Ze względu na sezonowość infekcji i wizyt lekarskich – w celu zachowania porównywalności wyników – tegorocznego pomiaru dokonano w podobnym okresie jak we wcześniejszych badaniach
2025-07-15|Autor: Daria Litwin
CBOS Flash nr 40/2025
Opinia publiczna o ważności wyborów prezydenckich
Po drugiej turze wyborów prezydenckich rozgorzała dyskusja o ich ważności. Wątpliwości budziła głównie poprawność zliczania i przypisywania kandydatom głosów w niektórych komisjach. Złożono około 54 tysięcy protestów wyborczych, z których większość nie została rozpatrzona. Ostatecznie 1 lipca Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego stwierdziła ważność wyboru Karola Nawrockiego na urząd Prezydenta RP. W ostatnim sondażu zapytaliśmy, jak badani odnoszą się do tej decyzji oraz czy mają wątpliwości związane z poprawnością przebiegu procesu wyborczego.
2025-07-15|Autor: Michał Feliksiak
CBOS Flash nr 39/2025
Preferencje partyjne w lipcu (CATI)
W lipcu na liście ugrupowań politycznych zaszły istotne zmiany – obok Konfederacji WiN zamieściliśmy także Konfederację Korony Polskiej, zaś zamiast Trzeciej Drogi osobno uwzględniliśmy Polskę 2050 Szymona Hołowni oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Poparcie dla dwóch głównych sił sceny politycznej jest obecnie porównywalne, przy czym w ciągu ostatniego miesiąca odsetek zdeklarowanych wyborców Koalicji Obywatelskiej zmniejszył się o 2 punkty procentowe (do 28%), zaś udział sympatyków Prawa i Sprawiedliwości zwiększył się o 2 punkty (do 27%). Na trzecim miejscu z poparciem 12% wyborców znajduje się Konfederacja WiN
2025-07-11|Autor: Beata Roguska
Komunikat z badań nr 68/2025
Pokolenia Z i Y o rodzicielstwie
W obliczu kryzysu demograficznego, rekordowo niskiego wskaźnika dzietności, który w roku 2024 osiągnął poziom 1,099, w naszym badaniu poświęconym najmłodszym generacjom dorosłych Polaków – pokoleniu Z (18–29 lat) i millenialsom (30–44 lata) nie mogło zabraknąć kwestii związanych z postawami wobec rodzicielstwa. Interesowało nas, jakie nastawienie mają młodzi ludzie wobec rodzicielstwa, ile dzieci chcieliby mieć, czy planują potomstwo w przyszłości, a jeśli nie – z jakiego powodu nie decydują się na dzieci. Zdecydowana większość młodych ludzi jest zdania, że wychowanie dziecka w obecnych czasach jest dużym wyzwaniem, wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, można wieść szczęśliwe, spełnione życie nie mając dzieci i trudno pogodzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Jednocześnie młodzi ludzie dostrzegają wiele pozytywnych aspektów rodzicielstwa. Ogromna większość uważa, że dzięki rodzicielstwu można się wiele nauczyć oraz że posiadanie dzieci sprawia wiele radości. Ponadto zdecydowana większość sądzi, że rodzicielstwo jest naturalnym etapem w życiu człowieka, a dzieci nadają życiu sens.
2025-07-10|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka
Komunikat z badań nr 67/2025
Kwartalny bilans nastrojów społecznych
• W minionym kwartale finiszowała kampania wyborcza, a także odbyły się wybory prezydenckie. Wydaje się, że wydarzenia te wpłynęły przede wszystkim na oceny i prognozy sytuacji politycznej w kraju. • Zarówno oceny, jak i przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej w Polsce po kwietniowym pogorszeniu w kolejnych dwóch miesiącach poprawiły się, a wskaźniki odnoszące się do prognoz osiągnęły najwyższe poziomy na przestrzeni ostatniego roku. • Po kwietniowym spadku ocen i prognoz sytuacji w zakładach pracy respondentów w kolejnych miesiącach powrócił niewielki trend wzrostowy widoczny w poprzednich miesiącach.
2025-07-08|Autor: Marcin Głowacki
Komunikat z badań nr 66/2025
Powyborczy ranking zaufania do polityków
Po wyborach prezydenckich politykiem najczęściej obdarzanym przez Polaków zaufaniem pozostaje ustępujący prezydent Andrzej Duda – ufa mu co drugi badany (50%), a więcej niż co trzeci deklaruje wobec niego nieufność (35%). Czerwiec był już drugim miesiącem utrzymywania się najwyższych w tym roku notowań Andrzeja Dudy. Na drugie miejsce rankingu społecznego zaufania awansował w czerwcu kandydat Konfederacji WiN w pierwszej turze wyborów Sławomir Mentzen. Trzecie miejsce, z minimalną stratą do lidera Konfederacji WiN, zajął zwycięzca tegorocznych wyborów, prezydent elekt Karol Nawrocki.
2025-07-04|Autor: Agnieszka Cybulska
Komunikat z badań nr 65/2025
Nastroje na rynku pracy w czerwcu
W czerwcu, jak co miesiąc, osoby pracujące zarobkowo, w tym także dorywczo i w niepełnym wymiarze czasu pracy, zapytaliśmy o obecną i przewidywaną sytuację w ich zakładach pracy oraz o poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia lub zagrożenia utratą obecnej pracy. Interesowały nas ponadto opinie wszystkich dorosłych respondentów na temat sytuacji na lokalnych rynkach pracy. W czerwcu w porównaniu z majem zmiany ocen aktualnej sytuacji w zakładach pracy nie są istotne statystycznie, ale warto zauważyć, iż opinie pracujących zarobkowo minimalnie bardziej się spolaryzowały. Obecnie dwie trzecie badanych (66%, od maja wzrost o 2 punkty procentowe) uważa sytuację w swoim miejscu pracy za dobrą, 22% twierdzi, że jest ona „ani dobra, ani zła” (spadek o 3 punkty), a co dziesiąty ankietowany (10%, wzrost o 1 punkt procentowy) ocenia, że jest ona zła.
2025-07-04|Autor: Barbara Badora
Komunikat z badań nr 64/2025
Stosunek do rządu w czerwcu
Zwolennicy rządu stanowią prawie jedną trzecią badanej próby (32%) – i od czerwca 2024 roku grupa ta pozostaje dość stabilna. Od trzech miesięcy rośnie natomiast liczba jego przeciwników, którzy obecnie stanowią 47% ankietowanych. W ciągu ostatniego roku systematycznie spadał odsetek pozytywnych ocen wyników działalności rządu. Jednocześnie wzrósł odsetek respondentów wystawiających oceny negatywne. POPARCIE DLA RZĄDU
2025-07-02|Autor: Marcin Głowacki
Komunikat z badań nr 63/2025
Ocena prawidłowości przebiegu wyborów oraz funkcjonowania demokratycznych mechanizmów i procedur wyborczych
W czerwcowym badaniu, przeprowadzonym jeszcze przed upływem terminu składania protestów wyborczych, poprosiliśmy respondentów o ocenę wiarygodności podanych przez Państwową Komisję Wyborczą wyników ostatnich wyborów Prezydenta RP oraz prawidłowości ich przeprowadzenia. Zapytaliśmy też ankietowanych o pięć aspektów związanych z funkcjonowaniem mechanizmów i procedur wyborczych w Polsce. Choć w tej kwestii badani zostali poproszeni o oceny ogólne, a nie w odniesieniu do ostatnich wyborów prezydenckich, to można jednak przypuszczać, iż ich przebieg oraz kampania wyborcza, a także reakcje polityków i mediów na ich wynik, w tym protesty wyborcze, rzutowały na wyrażane opinie. Czy w trakcie ostatnich wyborów zauważył(a) Pan(i) jakieś nieprawidłowości w ich przeprowadzaniu?
2025-07-01|Autor: Barbara Badora
Komunikat z badań nr 62/2025
Oceny działalności parlamentu, prezydenta i Państwowej Komisji Wyborczej w czerwcu
W czerwcu pracę posłów dobrze ocenia blisko jedna trzecia respondentów (od maja bez zmian). Złą opinię o działalności Sejmu ma nieco ponad połowa badanych (tak samo jak miesiąc wcześniej). Pracę senatorów aprobuje jedna trzecia ankietowanych, a 39% do działalności izby wyższej parlamentu odnosi się z dezaprobatą. Aktualne oceny pracy Andrzeja Dudy, na krótko przed końcem sprawowania funkcji prezydenta RP, zmieniły się in plus w porównaniu z majem. Działalność Państwowej Komisji Wyborczej po tegorocznych wyborach prezydenckich dobrze ocenia prawie dwie trzecie Polaków, a źle – jedna piąta.
2025-06-27|Autor: Ilona Kawalec
Komunikat z badań nr 61/2025
Nastroje społeczne po wyborach prezydenckich
W czerwcu – po drugiej turze wyborów prezydenckich – pogorszyły się wyraźnie oceny ogólnej i politycznej sytuacji w Polsce, wzrosły też odsetki pesymistycznych przewidywań dotyczących ich dalszego rozwoju, zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji politycznej. Względnie stabilne pozostały natomiast zarówno oceny, jak i prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej kraju, poziomu życia swojej rodziny oraz warunków materialnych własnego gospodarstwa domowego. ROZWÓJ OGÓLNEJ SYTUACJI W KRAJUOcenyCzy, ogólnie rzecz biorąc, sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym czy też w złym kierunku?
2025-06-27|Autor: Jonathan Scovil
Komunikat z badań nr 60/2025
Korzystanie z internetu w 2025 roku
Niemal ośmiu na dziesięciu dorosłych Polaków (79%, wzrost o 2 punkty w stosunku do ubiegłego roku) regularnie korzysta z internetu. Sześciu na dziesięciu spośród ogółu badanych (60%) ma konto w jakimś serwisie społecznościowym. Obecność online zależy przede wszystkim od wieku oraz poziomu wykształcenia badanych. Korzystanie z internetu jest powszechne lub niemal powszechne wśród respondentów mających mniej niż 55 lat. Do użytkowników internetu zalicza się trzy czwarte osób w grupie 55–64 lata i około połowa w wieku od 65 do 74 lat. Wśród najstarszych badanych już jedna trzecia deklaruje regularne korzystanie z internetu. ZASIĘG I SPOSÓB KORZYSTANIA Z INTERNETU
2025-06-26|Autorzy: Michał Feliksiak, Mateusz Mojsiejuk
CBOS Flash nr 38/2025
Motywy głosowania w wyborach prezydenckich
Po pierwszej turze wyborów prezydenckich zapytaliśmy wyborców poszczególnych kandydatów o ich motywacje wyborcze. Wyborcy Karola Nawrockiego, którzy głosowali na niego w pierwszej turze, najczęściej powoływali się na względy ideowe i programowe. Wyborcy Rafała Trzaskowskiego podkreślali przede wszystkim merytoryczne przygotowanie do sprawowania urzędu prezydenta oraz jego inne atuty.
2025-06-26|Autor: Beata Roguska
Komunikat z badań nr 59/2025
Odbiór kampanii wyborczej i aktywność polityczna w internecie przed wyborami prezydenckimi
W czerwcowym sondażu, przeprowadzonym po II turze wyborów prezydenckich, zapytaliśmy Polaków, skąd czerpali informacje o kandydatach oraz czy angażowali się w jakąś aktywność polityczną w internecie. Porównując obecne wyniki do zarejestrowanych w badaniach po poprzednich wyborach prezydenckich w 2020 roku i jeszcze wcześniejszych – w roku 2015, obserwujemy przede wszystkim umacnianie się politycznego znaczenia internetu, którego skutkiem jest mniejsze znaczenie tradycyjnych mediów – telewizji, radia i prasy. Czy w trakcie kampanii wyborczej czerpał(a) Pan(i) informacje o komitetach i kandydatach startujących w wyborach:- z programów informacyjnych i publicystycznych w telewizji- ze spotów, reklam wyborczych (np. w radiu i telewizji)- z internetu- ze spotów, reklam wyborczych (np. w radiu i telewizji)- od znajomych, członków rodziny- z audycji informacyjnych i publicystycznych w radiu- z billboardów, plakatów wyborczych, ulotek- z gazet i czasopism- z wieców, spotkań wyborczych, w których Pan(i) uczestniczył(a)/wykres oraz tabela - odpowiedzi twierdzące wg terminów badań XI‘11, VI‘14, XII‘14, VI‘15, XI‘15, XI‘18, VI‘19, XI‘19, VIII‘20, XI‘23 VI‘24, VI‘25 oraz tabela - odpowiedzi twierdzące według wieku/
2025-06-25|Autor: Michał Feliksiak
CBOS Flash nr 37/2025
Nastroje konsumenckie w pierwszej połowie czerwca
W pierwszej połowie czerwca, po mniej więcej półtoramiesięcznej przerwie, zapytaliśmy respondentów o nastroje konsumenckie. Interesowało nas, czy badani muszą ograniczać wydatki na bieżące potrzeby, czy też udaje im się coś zaoszczędzić, czy dokonują oni większych zakupów bądź inwestycji i czy planują je w najbliższej przyszłości. Zapytaliśmy również o oczekiwania dochodowe oraz inflacyjne, a także o postrzegane perspektywy na przyszłość.
2025-06-24|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka
CBOS Flash nr 36/2025
Reprezentatywność i trafność prognostyczna danych sondażowych CBOS w kontekście wyborów prezydenckich w 2025 roku
Podstawowym celem Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) jest prowadzenie badań opinii na użytek publiczny. Realizacja tego celu nierozerwalnie wiąże się z obowiązkiem zapewnienia najwyższej możliwej wiarygodności dostarczanych informacji, które dla obywateli stanowią istotne źródło wiedzy o całym społeczeństwie. Co więcej, do zadań Centrum należy także „inspirowanie, organizowanie i prowadzenie prac dotyczących badania opinii społecznej”. Niniejszy raport jest wyrazem realizacji obu tych zobowiązań. Stałe doskonalenie warsztatu badawczego jest wymuszone fundamentalnymi zmianami w sposobie realizacji sondaży, jakie nastąpiły w ostatnich kilkunastu latach, tak w Polsce, jak i na świecie.
2025-06-24|Autorzy: Ireneusz Sadowski, Dominik Batorski
Komunikat z badań nr 58/2025
Kondycja psychiczna młodych Polaków
Dużo się mówi o złej kondycji psychicznej młodszych pokoleń Polaków. W badaniu, które przeprowadziliśmy na próbie reprezentatywnej dla dwóch generacji – Z, czyli osób w wieku 18–29 lat i Y, czyli mających od 30 do 44 lat – zadaliśmy pytania, które pozwoliły zdiagnozować, jak czują się osoby w tym wieku – jakich stanów psychicznych doznają i jak oceniają stan swojego zdrowia psychicznego. Interesowało nas nie tylko to, jak wypadają oni pod tym względem na tle ogółu dorosłych, ale także to, czy istnieją różnice między tymi dwoma generacjami oraz jakie są główne czynniki kształtujące ich samopoczucie i zdrowie psychiczne.
2025-06-24|Autor: Michał Feliksiak
CBOS Flash nr 35/2025
Polacy o wyborach prezydenckich
Niedawne wybory prezydenckie, w których w rozstrzygającej drugiej turze zmierzyli się kandydaci dwóch najsilniejszych i od dawna wyznaczających główną oś politycznych podziałów ugrupowań – Koalicji Obywatelskiej, przewodzącej rządzącej koalicji, oraz opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości, wyraźnie podzieliły i nadal zdecydowanie dzielą Polaków. Podziały te są wyraźnie widoczne w ocenach i reakcjach na to, co wydarzyło się 1 czerwca.
2025-06-18|Autor: Agnieszka Cybulska
Komunikat z badań nr 57/2025
Życie towarzyskie i uczuciowe młodych Polaków
Prawie trzy czwarte badanych w wieku 18–44 lata jest obecnie w związku małżeńskim bądź nieformalnym (71%). Mediana liczby poważnych związków w ciągu życia wyniosła 2. Respondenci poznawali swoich partnerów(ki) najczęściej na prywatnych imprezach lub spotkaniach z przyjaciółmi, w szkole, na studiach lub w miejscu pracy. W pokoleniu Z większą rolę odgrywały aplikacje randkowe lub inne sposoby nawiązywania znajomości przez internet, a wśród millenialsów nieco większą miejsca publiczne, takie jak kluby czy bary. ŻYCIE TOWARZYSKIE
2025-06-16|Autor: Jonathan Scovil
CBOS Flash nr 34/2025
Preferencje partyjne w pierwszej połowie czerwca (CATI)
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie czerwca, zwyciężyłoby w nich główne ugrupowanie bloku rządzącego, czyli Koalicja Obywatelska, na którą chciałaby oddać głos niespełna jedna trzecia respondentów deklarujących swój pewny udział w hipotetycznych wyborach do Sejmu i Senatu (30%). W porównaniu z sytuacją sprzed wyborów prezydenckich notowania KO zmieniły się nieznacznie (wzrost o 1 punkt procentowy). Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, na które chciałaby głosować jedna czwarta zdeklarowanych uczestników wyborów (25%), w porównaniu z majem najsilniejsza partia opozycji parlamentarnej notuje spadek poparcia (o 3 punkty procentowe).
2025-06-13|Autor: Krzysztof Pankowski
Komunikat z badań nr 56/2025
Młodzi Polacy o wyzwaniach stojących przed ich pokoleniem
Większość młodych Polaków przewidywała poprawę swojej sytuacji życiowej w nieodległej przyszłości (59%). Natomiast znacznie rzadziej myśleli oni z optymizmem o przyszłości swojego kraju (38%), a tym bardziej – całego świata (30%). Listę zagrożeń przyszłości, które budziły w młodych Polakach największe obawy, otwiera groźba masowych migracji ludności z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy (68%) oraz wybuchu trzeciej wojny światowej (68%). Duży niepokój wywoływały też wizje zagrożeń społeczno-politycznych, negatywne konsekwencje rozwoju sztucznej inteligencji czy katastrofa demograficzna, związana ze starzeniem się społeczeństw. Co ciekawe, zmiany klimatu i globalne ocieplenie plasowały się dopiero na ósmej pozycji wśród zagrożeń budzących w młodych Polakach największe lęki. Najmniej obawiali się oni natomiast kolejnych pandemii.
2025-06-10|Autor: Jonathan Scovil
Komunikat z badań nr 55/2025
Młodzi i media społecznościowe
Media społecznościowe dla młodych (18–44 lata) stanowią ważne źródło informacji, nie tylko o codziennym życiu ich znajomych i przyjaciół, ale także o wydarzeniach w kraju i na świecie. Najmłodsi badani (osoby poniżej 25 roku życia) wymieniają je na pierwszym miejscu głównych źródeł informacji, przed portalami internetowymi i telewizją, a także przed radiem i prasą, co jest dosyć oczywiste. Korzystanie z poszczególnych mediów społecznościowych zależy od płci i wieku przedstawicieli generacji Z i Y. Kobiety częściej niż mężczyźni przyznają, że regularnie korzystają z Facebooka, Instagrama i TikToka, podczas gdy więcej mężczyzn niż kobiet deklaruje korzystanie z YouTube’a i X. Pokolenie Z śledzi regularnie więcej różnych mediów społecznościowych niż millenialsi. Ci ostatni są w odrobinę większej części niż zetki obecni tylko na Facebooku i LinkedIn.
2025-06-09|Autor: Marta Bożewicz
CBOS Fokus nr 5/2025
Wyborcy Sławomira Mentzena – jak postrzegali swojego kandydata i polską politykę przed wyborami?
Po zakończeniu procesu wyborczego prezentujemy drugą część raportu z badania jakościowego, w którym uczestniczyły osoby zamierzające głosować na Sławomira Mentzena. Badanie, którego wyniki przedstawiliśmy już częściowo w komunikacie „Sławomir Mentzen – polityczny self-made man”, odbyło się przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Objęło ono wyłącznie osoby deklarujące zamiar głosowania w wyborach na Sławomira Mentzena.
2025-06-06|Autor: Marcin Głowacki
Komunikat z badań nr 54/2025
Deklarowane wartości i cele życiowe młodych Polaków
Wśród najczęściej deklarowanych przez przedstawicieli generacji Y i Z wartości znalazły się: rodzina, zachowanie dobrego zdrowia, uczciwość, spokój, bezpieczeństwo finansowe, wolność i niezależność oraz zachowanie prywatności. Są one istotne prawie dla każdego, a ponad połowa umieszcza je wśród wartości dla siebie najważniejszych. Zdecydowanie najmniejsze znaczenie spośród uwzględnionych w badaniu wartości i dążeń ma sława – dla blisko dwóch trzecich respondentów jest ona nieistotna. Nisko w hierarchii wartości lokuje się także bogactwo – za ważne uważa je niewiele ponad połowa ankietowanych. Względnie niewielkie znaczenie ma wiara religijna, istotna dla połowy badanych.
2025-06-05|Autor: Beata Roguska
Komunikat z badań nr 53/2025
Młodzi ludzie o życiu zawodowym
Pod koniec 2024 roku zrealizowaliśmy duże badanie sondażowe poświęcone dwóm pokoleniom młodych: generacji Y oraz generacji Z1. Najczęściej przyjmowanym w literaturze podziałem między nimi jest rok 1995 – osoby urodzone wcześniej (począwszy od 1980 roku) wchodziły w dorosłość na przełomie tysiącleci i dlatego określa się ich mianem millenialsi lub pokolenie Y. Następne pokolenie, czyli generacja Z, to osoby urodzone w i po 1995 roku (w naszym badaniu najmłodszym rocznikiem był 2006, ponieważ badaliśmy tylko osoby pełnoletnie). Odkąd przedstawiciele młodszej generacji, tak zwane Zetki, zaczęli wchodzić na rynek pracy, napisano mnóstwo artykułów prasowych o tym, jak zrewolucjonizują oni świat pracy, a na uczelniach zaczęły powstawać prace dyplomowe o różnicach między tymi pokoleniami, badacze zaś zastanawiają się, ile w tych doniesieniach jest prawdy. Chcąc przyjrzeć się z bliska tym dwóm generacjom młodych obecnych na rynku pracy w Polsce, postanowiliśmy oddać im głos i zapytać o kilka fundamentalnych kwestii. W niniejszym komunikacie przedstawiamy ich opinie na temat życia zawodowego. Czy jest Pan(i) zadowolony(a) ze swojej obecnej pracy?- Zdecydowanie tak- Raczej tak- Raczej nie- Zdecydowanie nie- Trudno powiedzieć/odmowa odpowiedzi
2025-06-04|Autor: Marta Bożewicz
Komunikat z badań nr 52/2025
Młodzi Polacy o męskości, kobiecości i różnicach między płciami
Spośród stwierdzeń opisujących tradycyjne wzorce męskości z największym poparciem badanych spotkały się te, które wymagały od mężczyzn uprzejmości względem kobiet – przepuszczania ich w drzwiach (88%) lub płacenia za nie na randkach (61%) – oraz umiejętności prowadzenia przez nich samochodu (81%). Wyraźny sprzeciw budził natomiast pogląd, wedle którego mężczyzna nie powinien nigdy płakać czy okazywać słabości (69% głosów sprzeciwu). Badanie zostało przeprowadzone na grupie osób wieku 18-44
2025-06-03|Autor: Jonathan Scovil
CBOS Flash nr 33/2025
Głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich
Z szacunków opartych na rezultatach badania CATI wynika, że poparcie dla obu kandydatów jest bardzo wyrównane, a wielkość błędu statystycznego nie pozwala jednoznacznie przewidzieć, kto zostanie zwycięzcą wyborów. W oszacowaniu wyniku zastosowaliśmy model oparty o wagi analityczne oraz wielokrotną imputację braków danych z wykorzystaniem wielomianowej regresji logistycznej.
2025-05-29|Autorzy: Ireneusz Sadowski, Dominik Batorski, Michał Feliksiak, Zbigniew Marczewski, Beata Roguska, Michał Wenzel
CBOS Flash nr 32/2025
Druga tura wyborów prezydenckich – możliwe przepływy elektoratów z pierwszej tury głosowania
W najbliższą niedzielę głosujący w pierwszej turze wyborów na trzynastu startujących w niej pretendentów, a także ci, którzy chcą decydować o wyborze prezydenta, choć nie wzięli udziału w pierwszej rundzie, będą musieli rozstrzygnąć, z którym z dwóch kandydatów jest im po drodze, który choć w trochę większym stopniu ich przekonuje lub jest tzw. wyborem mniejszego zła.
2025-05-29|Autor: Agnieszka Cybulska
Komunikat z badań nr 51/2025
Stosunek do rządu w maju
Maj – poza jednym wymiarem – przyniósł pogorszenie notowań rządu. W porównaniu z kwietniem deklaracje badanych zmieniły się jednak w niewielkim stopniu. Nadal we wszystkich aspektach ocen przeważają opinie negatywne. POPARCIE DLA RZĄDU
2025-05-28|Autor: Krzysztof Pankowski
Komunikat z badań nr 50/2025
Zaufanie do polityków w maju, przed pierwszą turą wyborów prezydenckich
W maju, tuż przed pierwszą turą wyborów, najwięcej głosów zaufania zdobył kończący kadencję prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 48% dorosłych Polaków. To najlepsze notowania ustępującego prezydenta od grudnia ubiegłego roku. Drugie miejsce zajął marszałek Sejmu i kandydat Trzeciej Drogi w wyborach prezydenckich Szymon Hołownia (43% głosów zaufania). Trzecie miejsce przypadło szefowi polskiej dyplomacji Radosławowi Sikorskiemu, do którego zaufanie deklaruje dwie piąte badanych (40%). Zaufanie do polityków w maju
2025-05-28|Autor: Agnieszka Cybulska
Komunikat z badań nr 49/2025
Polacy o papieżu Franciszku
Chociaż po śmierci papieża Franciszka większość Polaków uznaje go wciąż za ważny autorytet moralny (59%), to ich odsetek jest znacznie niższy niż na początku jego pontyfikatu (w lutym 2015 roku wynosił 84%). Wyraźny spadek zaznaczył się po wybuchu wojny w Ukrainie i pierwszych wypowiedziach Franciszka na temat konfliktu, które przez wielu Polaków zostały odebrane jako próba usprawiedliwienia rosyjskiego agresora. PAPIEŻ JAKO AUTORYTET MORALNY
2025-05-27|Autor: Jonathan Scovil
Komunikat z badań nr 48/2025
Nastroje społeczne w maju
W ciągu ostatniego miesiąca przybyło optymistów w kwestii oceny kierunku zmian dokonujących się w kraju. Obecnie co trzeci respondent (33%) uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku (wzrost w stosunku do kwietnia o 4 punkty procentowe), a mniej niż co drugi – że w złym (47%, spadek o 3 punkty). ROZWÓJ OGÓLNEJ SYTUACJI W KRAJU
2025-05-27|Autor: Magdalena Gwiazda
Komunikat z badań nr 47/2025
Nastroje na rynku pracy w maju
Po kwietniowym pogorszeniu oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy wyraźnie się poprawiły i w maju są lepsze niż w ostatnich siedmiu miesiącach. Obecnie niemal dwie trzecie (64%) pracujących zarobkowo uważa sytuację w swoim miejscu pracy za dobrą (w porównaniu z kwietniem wzrost o 6 punktów procentowych), co czwarty (25%) twierdzi, że jest ona „ani dobra, ani zła” (od kwietnia spadek o 5 punktów), a 9% ocenia, że jest ona zła (spadek o 2 punkty). SYTUACJA W ZAKŁADACH PRACY
2025-05-23|Autor: Barbara Badora
Komunikat z badań nr 46/2025
Oceny działalności parlamentu i prezydenta w maju
W majowym badaniu nieznacznie poprawiły się oceny działalności Sejmu. Opinie o funkcjonowaniu Senatu pozostały na poziomie sprzed miesiąca. Znaczący wzrost ocen odnotował natomiast prezydent Andrzej Duda. OCENY DZIAŁALNOŚCI PARLAMENTU
2025-05-23|Autor: Ilona Kawalec
CBOS Flash nr 31/2025
Sprawa kawalerki, czyli ocena kwalifikacji etycznych Karola Nawrockiego do bycia prezydentem
Przed pierwszą turą wyborów prezydenckich zapytaliśmy naszych respondentów o sprawę kawalerki nabytej przez Karola Nawrockiego od mieszkającego w sąsiedztwie emeryta. Interesowało nas, jak oceniają oni zachowanie jednego z dwóch głównych pretendentów do urzędu prezydenta w tej kwestii oraz czy, ich zdaniem, sprawa ta dyskwalifikuje Karola Nawrockiego jako kandydata w wyborach prezydenckich.
2025-05-21|Autor: Beata Roguska
Komunikat z badań nr 45/2025
Prestiż zawodów, czyli które profesje cieszą się obecnie największym szacunkiem społecznym
W kwietniowym sondażu, po prawie sześcioletniej przerwie, powróciliśmy do kwestii prestiżu zawodów i szacunku, jaki poszczególne rodzaje aktywności zawodowej budzą w Polakach. Pytaliśmy, jakim poważaniem ankietowani obecnie darzą wymienione na liście zajęcia lub zawody. Prestiż różnych profesji badamy już od wielu lat i choć lista badanych zawodów nieco ewoluuje, to dzięki niej możemy śledzić, jakie zmiany dokonują się w społecznym odbiorze poszczególnych profesji już od ponad trzydziestu lat. HIERARCHIA POWAŻANIA ZAWODÓW
2025-05-19|Autor: Krzysztof Pankowski
CBOS Flash nr 30/2025
Głosowanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich (18 maja 2025) - prognoza wyników
Prezentowana prognoza wyborcza została przygotowana na podstawie dwóch niezależnych badań przeprowadzonych przez CBOS w pierwszej połowie maja 2025 roku. Łączna wielkość próby wyniosła 2081 respondentów, co pozwala na uzyskanie wysokiego poziomu precyzji szacunków. Szacujemy, że w pierwszej turze najwięcej głosów uzyska Rafał Trzaskowski, wyprzedzając Karola Nawrockiego. Trzecie miejsce zajmie Sławomir Mentzen.
2025-05-15|Autorzy: Ireneusz Sadowski, Beata Roguska, Michał Feliksiak, Dominik Batorski
CBOS Flash nr 29/2025
Preferencje partyjne w pierwszej połowie maja (CATI)
Koniec kampanii wyborczej przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, w której startują m.in. kandydaci wszystkich liczących się ugrupowań, okazuje się nieco osłabiać znaczenie dwubiegunowego układu sił, czyli dychotomizacji politycznej, natomiast sprzyja (poza jednym wyjątkiem) popularności mniejszych partii. Na niespełna tydzień przed pierwszym aktem wyborów prezydenckich oba ugrupowania od lat wyznaczające główną oś podziałów politycznych na naszej scenie nieco straciły zwolenników, natomiast zyskała większość formacji będących dotąd w drugiej linii, szczególnie tych znajdujących się po lewej stronie sceny.
2025-05-14|Autor: Krzysztof Pankowski
CBOS Fokus nr 4/2025
Sławomir Mentzen – polityczny self-made man. Wyborcy Sławomira Mentzena o Polsce, imigrantach, gospodarce, służbie zdrowia i Zielonym Ładzie
Sławomir Mentzen od wielu tygodni zajmuje w sondażach opinii publicznej silną trzecią pozycję. Niezależnie od wyniku w pierwszej turze istotną rolę w drugiej turze mogą odegrać jego wyborcy. Właśnie im zdecydowaliśmy się przyjrzeć w naszym ostatnim badaniu jakościowym. Zależy nam na zrozumieniu głębszych mechanizmów społecznych, które kształtują oceny, postawy i decyzje wyborców Sławomira Mentzena. Interesuje nas, jak go postrzegają, jakie cechy i poglądy sprawiają, że polityk Konfederacji różni się od innych kandydatek i kandydatów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej. Jakie postulaty Mentzena budzą wśród jego wyborców największe emocje? Jak oceniają oni jego kampanię wyborczą?
2025-05-13|Autor: Kacper Leśniewicz
Komunikat z badań nr 44/2025
Czy wojna rozszerzy się na państwa NATO? Jak postąpilibyśmy w takiej sytuacji?
W porównaniu z kwietniem 2024 roku obawy, że Rosja może zaatakować kraje NATO, są nieco mniejsze. Gdyby do tego doszło, większość Polaków albo wspierałaby obronę kraju, nie uczestnicząc bezpośrednio w walkach, albo starałaby się żyć tak jak wcześniej. Blisko co piąty respondent deklaruje, że w takiej sytuacji zmieniłby miejsce zamieszkania. Coraz częściej mówi się o ewentualnym zbrojnym ataku Rosji na państwa NATO, który miałby nastąpić w ciągu najbliższych 3 do 8 lat. Na ile prawdopodobny wydaje się Panu(i) taki atak?
2025-05-12|Autor: Marcin Głowacki
Komunikat z badań nr 43/2025
Charakterystyka poglądów elektoratów głównych ugrupowań politycznych
Po upływie dwóch lat po raz kolejny sprawdziliśmy opinie elektoratów ugrupowań cieszących się obecnie największym poparciem społecznych w istotnych kwestiach społeczno-politycznych. W naszych badaniach braliśmy pod uwagę te kwestie, które - jak założyliśmy - określają orientacje polityczne w Polsce i mogą wpływać na preferencje partyjne. Zbadaliśmy społeczne opinie na temat spraw takich jak:
2025-05-09|Autor: Beata Roguska
Komunikat z badań nr 42/2025
O przygotowaniu do obrony kraju
Zapytaliśmy respondentów o ich doświadczenia dotyczące przeszkolenia wojskowego i obrony cywilnej oraz o zainteresowanie ewentualnymi szkoleniami w tym zakresie. Ponadto interesowały nas opinie o tym, jaki model rekrutacji do sił zbrojnych preferują obecnie Polacy. PRZESZKOLENIE WOJSKOWE POLAKÓW
2025-05-08|Autor: Barbara Badora
CBOS Flash nr 28/2025
Nastroje konsumenckie w drugiej połowie kwietnia
W drugiej połowie kwietnia, po mniej więcej półtoramiesięcznej przerwie, zapytaliśmy respondentów o nastroje konsumenckie. Interesowało nas, czy badani muszą ograniczać wydatki na bieżące potrzeby czy też udaje im się coś zaoszczędzić, czy dokonują oni większych zakupów bądź inwestycji i czy planują je w najbliższej przyszłości. Zapytaliśmy również o oczekiwania dochodowe oraz inflacyjne, a także o postrzegane perspektywy na przyszłość.
2025-05-06|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka
Komunikat z badań nr 41/2025
Poczucie bezpieczeństwa i zagrożenia przestępczością
W kwietniu – jak co roku – zbadaliśmy opinie Polaków na temat bezpieczeństwa i zagrożenia przestępczością. Pytaliśmy, czy Polska jest krajem bezpiecznym, czy ankietowani czują się bezpiecznie w swojej najbliższej okolicy oraz czy obawiają się, że oni sami lub ich najbliżsi mogą stać się ofiarami przestępstwa, zapytaliśmy także o doświadczenia badanych w tym względzie. OFIARY PRZESTĘPSTW
2025-05-05|Autor: Michał Feliksiak
CBOS Fokus nr 3/2025
Portrety wyborcze Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego
Jak wyborcy postrzegają kandydatów, na których zamierzają głosować, i tych, których nie planują poprzeć w nadchodzących wyborach? Jakimi cechami różnią się główni kandydaci na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Na jakie wątki w ich wypowiedziach wyborcy zwracają szczególną uwagę? Jakie poglądy i cechy skłonni są przypisywać swojemu oraz innym kandydatom? Na te oraz wiele innych pytań poszukiwaliśmy odpowiedzi w kolejnym z cyklu jakościowych projektów badawczych CBOS. Badanie „Wybory Prezydenckie 2025” przeprowadziliśmy w Tczewie i w Stalowej Woli, a osobami, które do niego zaprosiliśmy, byli mieszkańcy tych miast reprezentujący młode i średnie pokolenie
2025-04-30|Autorzy: Marcin Głowacki, Kacper Leśniewicz
Komunikat z badań nr 40/2025
O stosunkach polsko-amerykańskich i prezydenturze Donalda Trumpa
W kwietniu, w porównaniu z marcem 2023 roku, odnotowaliśmy ogromny, niemal 50-punktowy spadek pozytywnych ocen stosunków polsko¬ amerykańskich (z 80% dwa lata temu do 31% obecnie). Aktualnie w polskim społeczeństwie dominuje przekonanie, że stosunki te nie są „ani dobre, ani złe” (52%). OCENA STOSUNKÓW POLSKO-AMERYKAŃSKICH
2025-04-29|Autor: Jonathan Scovil
CBOS Flash nr 27/2025
Preferencje partyjne w trzeciej dekadzie kwietnia (CATI)
Wciąż na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się mobilizacja polityczna Polaków oraz gotowość do uczestnictwa w wyborach, zarówno tych realnych, czyli zbliżających się prezydenckich, a w jeszcze większym stopniu – w hipotetycznych wyborach parlamentarnych. Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w ostatniej dekadzie kwietnia, chciałoby w nich uczestniczyć – co nie jest tożsame z frekwencją – aż 90% Polaków uprawnionych do głosowania, o jeden punkt procentowy więcej niż dwa tygodnie wcześniej. Jednocześnie z góry z możliwości udziału w wyborach parlamentarnych rezygnuje 6% dorosłych Polaków, o jeden punkt mniej niż na początku kwietnia.
2025-04-29|Autor: Krzysztof Pankowski
Komunikat z badań nr 39/2025
Nastroje społeczne w kwietniu
Tak samo jak w marcu co drugi Polak uważa, że obecna sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku (50%), a trzech na dziesięciu badanych (29%) jest przeciwnego zdania. ROZWÓJ OGÓLNEJ SYTUACJI W KRAJU
2025-04-28|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka
CBOS Flash nr 26/2025
Preferencje prezydenckie w pierwszej turze wyborów
Gdyby pierwsza tura wyborów odbywała się już teraz, największa część zdeklarowanych uczestników wyborów poparłaby kandydata KO Rafała Trzaskowskiego (31%). Jego główny rywal, wspierany przez PiS Karol Nawrocki mógłby liczyć na głosy nieco ponad jednej czwartej potencjalnych wyborców (27%). Na trzecim miejscu lokuje się kandydat Konfederacji WiN Sławomir Mentzen mający 16% zwolenników. Pozostali pretendenci do prezydentury cieszą się dużo mniejszym poparciem.
2025-04-28|Autor: Agnieszka Cybulska
Komunikat z badań nr 38/2025
Zaufanie do polityków w kwietniu
W kwietniu pierwsze miejsca w rankingu społecznego zaufania, z minimalną różnicą punktów, zajmują trzej politycy: ubiegający się o prezydenturę marszałek Sejmu Szymon Hołownia (45% deklaracji zaufania), prezydent stolicy i kandydat KO Rafał Trzaskowski (44%) oraz urzędujący prezydent Andrzej Duda (43%). Zaufanie do polityków
2025-04-25|Autor: Agnieszka Cybulska
Komunikat z badań nr 37/2025
Nastroje na rynku pracy w kwietniu
W porównaniu z marcem oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy pogorszyły się – o 5 punktów procentowych ubyło pracujących zarobkowo uważających sytuację w swoim miejscu pracy za dobrą (obecnie 58%), a o 7 punktów przybyło twierdzących, że jest ona „ani dobra, ani zła” (obecnie 30%). Od października ubiegłego roku dość stabilny jest odsetek ocen negatywnych (obecnie 11%, od marca spadek o 1 punkt). SYTUACJA W ZAKŁADACH PRACY
2025-04-24|Autor: Barbara Badora
Komunikat z badań nr 36/2025
Oceny działalności parlamentu i prezydenta w kwietniu
Kolejny miesiąc nowego roku przyniósł znaczący spadek ocen działalności Sejmu. Oceny funkcjonowania Senatu pozostają na poziomie sprzed miesiąca. OCENY DZIAŁALNOŚCI PARLAMENTU Oceny działalności Sejmu
2025-04-23|Autor: Ilona Kawalec
Komunikat z badań nr 35/2025
Stosunek do rządu w kwietniu
W porównaniu z marcem odsetek zwolenników urzędującego gabinetu obniżył się o 2 punkty procentowe i o tyle samo wzrósł odsetek jego przeciwników. Poparcie dla rządu deklaruje obecnie nieco więcej niż co trzeci dorosły Polak (34%), natomiast do jego przeciwników zalicza się dwie piąte (40%). POPARCIE DLA RZĄDU
2025-04-22|Autor: Magdalena Gwiazda
CBOS Flash nr 25/2025
Style prezydentury, czyli czego oczekujemy od głowy państwa
W kwietniowym badaniu powtórnie – po około półroczu – zapytaliśmy Polaków o to, jaki powinien być przyszły prezydent Polski. Interesowało nas, czy wraz z kampanią wyborczą i jej intensyfikacją zmieni się coś w oczekiwaniach wobec głowy państwa. Chcieliśmy również sprawdzić, czego od przyszłego prezydenta oczekują potencjalni wyborcy poszczególnych kandydatów pretendujących do tego urzędu (a więc coś, co nie było przedmiotem poprzedniego badania na ten temat).
2025-04-17|Autor: Michał Feliksiak
CBOS Flash nr 24/2025
Deklaracje głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich
Jak rozłożyłyby się głosy, gdyby w II turze wyborów prezydenckich kontrkandydatem Rafała Trzaskowskiego był zajmujący obecnie drugie miejsce pod względem popularności kandydat PiS Karol Nawrocki, a jak wyglądałby układ poparcia w II turze, gdyby konkurentem Rafała Trzaskowskiego był trzeci dziś na liście najpopularniejszych kandydatów – polityk Konfederacji WiN Sławomir Mentzen? Badanie zostało przeprowadzone przed debatami prezydenckimi, zatem nie uwzględnia potencjalnego wpływu tych debat na prezentowane wyniki.
2025-04-16|Autor: Agnieszka Cybulska
CBOS Flash nr 23/2025
Preferencje prezydenckie w pierwszej turze wyborów
W pierwszej turze głosowania, niezależnie od deklarowanej pewności udziału, największym poparciem potencjalnych wyborców niezmiennie cieszy się kandydat KO Rafał Trzaskowski. Zamierza na niego głosować co trzeci z tej grupy badanych (33%). Co czwarty zdeklarowany uczestnik majowego głosowania poparłby kandydata PiS, Karola Nawrockiego (25%). Na 17% głosów potencjalnych wyborców mógłby liczyć kandydat Konfederacji WiN Sławomir Mentzen. Pozostali pretendenci do prezydentury cieszą się znacznie mniejszym poparciem.
2025-04-11|Autor: Agnieszka Cybulska
Komunikat z badań nr 34/2025
Kwartalny bilans nastrojów społecznych
W pierwszym miesiącu minionego kwartału oceny sytuacji politycznej i gospodarczej były gorsze niż w grudniu 2024 roku. W przypadku sytuacji gospodarczej oceny w kolejnym miesiącu poprawiły się i utrzymały na podobnym poziomie do końca kwartału, natomiast oceny sytuacji politycznej po lutowej poprawie w marcu ponownie uległy niewielkiemu pogorszeniu. SYTUACJA POLITYCZNA
2025-04-11|Autor: Marta Bożewicz
Komunikat z badań nr 33/2025
O modelu integracji obcokrajowców w Polsce
Analiza czynnikowa przeprowadzona w oparciu o miary stosunku badanych do zestawu stwierdzeń pokazała, że w polskim społeczeństwie funkcjonują trzy odmienne podejścia do integracji cudzoziemców. Najpopularniejszy jest model asymilacyjny, który łączy w sobie postulaty umiarkowanie asymilacyjne – wymóg nauki języka polskiego czy dostosowania się do polskiej kultury, norm i wartości – ale i bardziej skrajne, takie jak stwierdzenie, że obcokrajowcy osiedlający się w Polsce powinni starać się nie wyróżniać, np. nosząc swoje tradycyjne stroje. Dość dużą, choć wyraźnie mniejszą popularnością cieszy się model umiarkowanie wielokulturowy. Trzecie, najmniej popularne podejście należałoby nazwać modelem separacyjnym, ponieważ opiera się ono głównie na separacji rdzennej ludności od ludności napływowej.
2025-04-10|Autor: Jonathan Scovil
CBOS Flash nr 22/2025
Preferencje partyjne w pierwszej dekadzie kwietnia (CATI)
Kwiecień przyniósł nieznaczne, choć symptomatyczne zmiany w układzie sił na scenie politycznej. W stosunku do ubiegłego miesiąca stabilne pozostaje poparcie dla dwóch najbardziej liczących się partii, natomiast trwająca kampania wyborcza najwyraźniej sprzyja mniejszym ugrupowaniom.
2025-04-10|Autor: Krzysztof Pankowski
Komunikat z badań nr 32/2025
Praca obcokrajowców w Polsce
Ogromna większość Polaków (84%) styka się z obcokrajowcami pracującymi w Polsce co najmniej raz w miesiącu, w tym siedmiu na dziesięciu (70%) – przynajmniej raz w tygodniu. Niemal sześciu na dziesięciu badanych (58%) ma z nimi kontakt kilka razy w tygodniu, w tym blisko jedna trzecia (29%) – codziennie. STYCZNOŚĆ Z CUDZOZIEMCAMI PRACUJĄCYMI W POLSCE
2025-04-10|Autor: Michał Feliksiak
Komunikat z badań nr 31/2025
Postrzegana i postulowana obecność cudzoziemców w Polsce
Odsetek osób znających osobiście jakiegoś obcokrajowca zwiększył się w latach 2016–2023 z jednej trzeciej do ponad połowy ogółu badanych. Od tego czasu ustabilizował się na poziomie 55%. Polacy zauważają obecność w naszym kraju przede wszystkim przybyszów z Ukrainy, Białorusi, krajów byłego ZSRR, takich jak Gruzja czy Mołdawia, oraz z Półwyspu Indyjskiego. POSTRZEGANA OBECNOŚĆ OBCOKRAJOWCÓW W POLSCE
2025-04-10|Autor: Beata Roguska
Komunikat z badań nr 30/2025
Skojarzenia Polaków ze słowem „imigrant”
Zakładaliśmy, że za sprawą medialnych sporów ostatnich lat słowo „imigrant” mogło nabrać w Polsce negatywnego wydźwięku. W dwóch kolejnych badaniach przeprowadziliśmy eksperymenty, które miały przetestować tę hipotezę – w każdym z nich dwóm grupom respondentów zadawaliśmy takie samo pytanie o ich stosunek do cudzoziemców osiedlających się w Polsce, z tą różnicą, że w pierwszym przypadku używaliśmy słowa „imigrant”, a w drugim – „obcokrajowiec”. Wyniki eksperymentu potwierdziły nasze przypuszczenia – Polacy odnoszą się wyraźnie gorzej do cudzoziemca osiedlającego się w naszym kraju, jeśli zostanie on nazwany „imigrantem”. „IMIGRANT” A „OBCOKRAJOWIEC”
2025-04-09|Autor: Jonathan Scovil
Komunikat z badań nr 29/2025
Oceny sytuacji finansowej gospodarstw domowych
Obecnie odsetek deklarujących, że żyje im się dobrze lub bardzo dobrze (37%), jest rekordowo wysoki, a udział twierdzących, że żyją skromnie lub biednie (11%), jest najniższy w historii naszych badań. Poprawę w tym obszarze rejestrujemy już drugi rok z kolei. SPOSOBY GOSPODAROWANIA PIENIĘDZMI I ZAGROŻENIE BIEDĄ
2025-04-08|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka
CBOS Flash nr 21/2025
Kim są wyborcy Sławomira Mentzena, Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego?
W niniejszym opracowaniu, na podstawie zagregowanych danych z dwóch marcowych badań, przedstawiamy charakterystykę elektoratów trzech najpopularniejszych kandydatów – tzn. ich strukturę społeczno-demograficzną. Tam, gdzie to było możliwe, informacje te zestawiliśmy z danymi GUS dotyczącymi struktury ogółu dorosłej ludności Polski.
2025-04-07|Autor: Barbara Badora
Komunikat z badań nr 28/2025
Oceny instytucji publicznych w marcu
Co miesiąc pytamy Polaków o ich opinie na temat działalności parlamentu i prezydenta, a także – w zależności od sytuacji – innych instytucji, na których w danym momencie koncentruje się uwaga opinii społecznej. Na ogół dwa razy do roku (w marcu i we wrześniu) przedstawiamy badanym większą liczbę instytucji, prosząc o ocenę ich funkcjonowania. OCENY DZIAŁALNOŚCI PARLAMENTU
2025-04-04|Autorzy: Magdalena Gwiazda, Ilona Kawalec
CBOS Flash nr 20/2025
Kto jako prezydent zmieni Polskę na lepsze?
Zapytaliśmy badanych o to, która z osób ubiegających się o urząd prezydenta, już jako głowa państwa, w największym stopniu przyczyniłaby się do tego, aby: Polska była bezpieczna; nikt nie czuł się tu gorszy ani wykluczony; ludzie czuli się częścią wspólnoty, nie byli tak podzieleni i skonfliktowani.
2025-04-02|Autor: Michał Feliksiak
CBOS Flash nr 19/2025
Polacy o wyborach prezydenckich
Ogółem ponad trzy czwarte badanych (76%) uważa, że to, kto zostanie kolejnym prezydentem Polski, będzie miało dla nich duże lub bardzo duże znaczenie. Poczucie wagi wyborów wiąże się ściśle z chęcią udziału w nadchodzącym głosowaniu. Osoby dostrzegające znaczenie wyborów dla siebie osobiście w ogromnej większości są zdecydowane uczestniczyć w głosowaniu (96% tych, którzy przypisują wyborom bardzo duże znaczenie i 90% tych, dla których mają one duże znaczenie).
2025-04-01|Autor: Beata Roguska
Komunikat z badań nr 27/2025
Polacy o NATO i ewentualnej budowie przez kraje UE wspólnych sił zbrojnych
Członkostwo Polski w NATO popiera 89% dorosłych Polaków, 4% deklaruje obojętność, a 2% jest przeciw. Większość (61%) badanych jest zdania, że w tej chwili Polska może być pewna zaangażowania natowskich sojuszników w ewentualną obronę naszych granic, ale tylko 11% stanowią zdecydowanie o tym przekonani. Natomiast 28% pytanych uważa, że takiej pewności mieć obecnie nie można. W porównaniu z lutym ub.r. postrzegana pewność Sojuszu Północnoatlantyckiego znacząco się zmniejszyła – o 18 punktów procentowych ubyło przekonanych, że obecnie Polska może być pewna zaangażowania sojuszników w ewentualną obronę naszych granic, a o 12 punktów przybyło twierdzących, że takiej pewności mieć nie można. Ponadto o 6 punktów procentowych zwiększyła się grupa badanych, którzy nie potrafią zająć stanowiska w tej kwestii (obecnie 12%).
2025-04-01|Autor: Barbara Badora
Komunikat z badań nr 26/2025
Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach
Większość Polaków – blisko trzy czwarte (73%) – jest za zakazem korzystania ze smartfonów w szkołach i placówkach oświatowych. Jedna piąta (21%) uważa, że korzystanie z nich nie powinno być tam zakazane. Wprowadzenie jednolitych zasad korzystania przez uczniów ze smartfonów w szkołach spotyka się z wyraźnie większą aprobatą niż rozwiązanie, by każda szkoła regulowała to we własnym zakresie.
2025-03-31|Autor: Michał Feliksiak
Komunikat z badań nr 25/2025
Marcowy ranking zaufania do polityków
W marcu 2025 czołówkę rankingu społecznego zaufania tworzą przedstawiciele rządzącej koalicji. Najwięcej głosów zaufania zebrali w tym miesiącu Szymon Hołownia oraz Rafał Trzaskowski (po 47%). Niewiele mniejszym zaufaniem cieszą się szef MSZ Radosław Sikorski (46%) oraz minister obrony narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz (45%). Dopiero piąte miejsce na tej liście zajmuje prezydent Andrzej Duda (44%) – do niedawna lider naszych rankingów zaufania do polityków. Zaufanie do polityków
2025-03-28|Autor: Agnieszka Cybulska
CBOS Flash nr 18/2025
Polacy o drugiej turze wyborów prezydenckich. Potencjalni wyborcy kandydatów KO i PiS
Na tym etapie kampanii wyborczej badania sondażowe wskazują, że w tegorocznych wyborach prezydenckich ostateczna walka o prezydenturę rozstrzygnie się dopiero w drugiej turze głosowania. Przypomnijmy, że jeśli chodzi o pierwszą turę wyborów, to w naszym ostatnim, realizowanym w drugiej połowie marca sondażu najwięcej głosów wśród ankietowanych wybierających się na wybory uzyskał kandydat KO Rafał Trzaskowski (34%). Na drugim i trzecim miejscu znaleźli się z niewiele różniącym się od siebie wynikiem pretendent PiS na urząd prezydenta Karol Nawrocki z 23% poparciem oraz kandydat Konfederacji WiN Sławomir Mentzen, na którego chce głosować 21% zdeklarowanych uczestników wyborów. Pozostali pretendenci do prezydentury, w tym drugi z kandydatów rządzącej koalicji marszałek Sejmu Szymon Hołownia, cieszą się już znacznie mniejszym poparciem.
2025-03-28|Autorzy: Agnieszka Cybulska, Krzysztof Pankowski
Komunikat z badań nr 24/2025
Nastroje społeczne w marcu
Po poprawie ocen rozwoju ogólnej sytuacji w kraju w lutym, w marcu odnotowaliśmy korektę wyników. Są one obecnie nieco lepsze niż w styczniu. Co drugi Polak uważa, że obecna sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku (50%), a mniej niż co trzecia osoba (29%) jest przeciwnego zdania. Pogorszyły się również oceny sytuacji politycznej w Polsce. W przypadku postrzegania sytuacji gospodarczej umocnił się pogląd, że jest ona „ani dobra, ani zła”. Poprawiły się oceny poziomu życia badanych i ich rodzin.
2025-03-27|Autor: Marta Bożewicz
Komunikat z badań nr 23/2025
Stosunek do rządu w marcu
Marzec nie przyniósł znaczących zmian w notowaniach rządu. W porównaniu z lutym deklaracje badanych zmieniły się nieznacznie, nieco częściej in plus niż in minus. POPARCIE DLA RZĄDU
2025-03-26|Autor: Krzysztof Pankowski
Komunikat z badań nr 22/2025
Polacy o potencjalnym zakończeniu wojny w Ukrainie
Choć wciąż przeważają nieznacznie głosy poparcia dla przyjmowania przez Polskę ukraińskich uchodźców wojennych (50%), to odsetek osób, które się temu sprzeciwiają, wyraźnie wzrósł i nigdy jeszcze nie był tak wysoki (43%). POMOC DLA UCHODŹCÓW
2025-03-25|Autor: Jonathan Scovil
CBOS Flash nr 17/2025
Preferencje w wyborach prezydenckich w drugiej połowie marca
Największym poparciem potencjalnych wyborców – niezależnie od deklarowanej pewności udziału w głosowaniu – cieszy się Rafał Trzaskowski. Głosować na niego zamierza 34% badanych. Mniej niż co czwarty zdeklarowany uczestnik majowego głosowania poparłby kandydata PiS, Karola Nawrockiego (23%), a niewiele mniej osób głosowałoby na kandydata Konfederacji WiN Sławomira Mentzena (21%). Pozostali pretendenci do prezydentury cieszą się już znacznie mniejszym poparciem.
2025-03-24|Autor: Agnieszka Cybulska
Komunikat z badań nr 21/2025
Nastroje na rynku pracy w marcu
Oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy są niemal takie same jak w lutym. Blisko dwie trzecie pracujących zarobkowo (63%, bez zmian) uważa sytuację w swoim miejscu pracy za dobrą, niemal co czwarty (23%, spadek o 2 punkty procentowe) twierdzi, że jest ona „ani dobra, ani zła”, a 12% (wzrost o 1 punkt) ocenia, że jest ona zła. SYTUACJA W ZAKŁADACH PRACY
2025-03-20|Autor: Barbara Badora
CBOS Fokus nr 2/2025
Kobiety w świecie wzorów i modeli życia
Młode kobiety pragną wzorować się na osobach, które pokazują media: gwiazdach rozrywki, kultury, sportu lub biznesu. Cenią te osoby za to, że osiągnęły sukces, są szczęśliwe, stanowią wzór udanego życia. Cenią także ich urodę i styl życia.
2025-03-17|Autor: Marcin Głowacki
CBOS Flash nr 16/2025
Nastroje konsumenckie w marcu
W pierwszych dniach marca, po mniej więcej półtoramiesięcznej przerwie, zapytaliśmy respondentów o nastroje konsumenckie. Interesowało nas, czy badani muszą ograniczać wydatki na bieżące potrzeby czy też udaje im się coś zaoszczędzić, czy dokonują oni większych zakupów bądź inwestycji i czy planują je w najbliższej przyszłości. Zapytaliśmy również o oczekiwania dochodowe oraz inflacyjne, a także o postrzegane perspektywy na przyszłość.
2025-03-13|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka
CBOS Flash nr 15/2025
Pierwsza tura wyborów prezydenckich – elektoraty pozytywne i negatywne na początku marca
W publikacji „Preferencje w wyborach prezydenckich na początku marca” przedstawiliśmy aktualne poparcie dla kandydatów w zbliżających się wyborach prezydenckich (tzn. odsetki wskazań na tych, na których badani najchętniej oddaliby głos). W niniejszym opracowaniu dodatkowo prezentujemy tzw. elektoraty potencjalne, czyli odsetki respondentów deklarujących, że zagłosowaliby na daną osobę, gdyby ich kandydat pierwszego wyboru z jakiegoś powodu nie wziął udziału w wyborach (nie startował, zrezygnował itp.), a także tzw. elektoraty negatywne, czyli odsetki respondentów deklarujących, że na pewno nie zagłosowaliby na danego kandydata. Analizie poddano odpowiedzi wszystkich ankietowanych, którzy na początku marca zapowiedzieli uczestniczenie w wyborach prezydenckich niezależnie od deklarowanej pewności udziału w głosowaniu.
2025-03-11|Autor: Barbara Badora
CBOS Flash nr 14/2025
Jak Polacy świętują Dzień Kobiet? (CAWI)
Na kilka dni przed 8 marca zapytaliśmy dorosłych mieszkańców Polski o ich stosunek do Dnia Kobiet1. Okazuje się, że jest to święto na ogół lubiane przez Polaków (51%) – co piąta osoba zdecydowanie lubi ten dzień (20%), nieco ponad jedna trzecia ma do niego obojętny stosunek (36%), a tylko 13% deklaruje, że nie lubi tego dnia.
2025-03-07|Autor: Marta Bożewicz
CBOS Flash nr 13/2025
Preferencje w wyborach prezydenckich na początku marca
Największym poparciem wszystkich potencjalnych wyborców – niezależnie od deklarowanej pewności udziału w głosowaniu – cieszy się Rafał Trzaskowski (35%). Około jednej czwartej zagłosowałoby obecnie na Karola Nawrockiego (23%), a nieznacznie mniej – na Sławomira Mentzena (21%). Pozostali uzyskują wyraźnie mniejsze poparcie.
2025-03-07|Autor: Michał Feliksiak
CBOS Flash nr 12/2025
Preferencje partyjne na początku marca (CATI)
W ostatnich tygodniach utrzymuje się bardzo wysoki poziom zainteresowania uczestnictwem w wyborach parlamentarnych. Gdyby wybory odbywały się na początku marca, udział w nich chciałoby wziąć – według własnych zapowiedzi – ponad cztery piąte uprawnionych do głosowania (86%), tyle samo co w drugiej połowie lutego.
2025-03-06|Autor: Beata Roguska
Komunikat z badań nr 20/2025
Polacy o randze nadchodzących wyborów prezydenckich
Na początku 2025 roku spośród instytucji demokracji bezpośredniej Polacy największe znaczenie nadają wyborom prezydenckim. Prawie trzy piąte ankietowanych uznaje je za bardzo ważne (59% wskazań na punkty 9 i 10 na dziesięciopunktowej skali). Zapewne z powodu aktualnego kontekstu politycznego nieco mniejszą wagę przypisują wyborom parlamentarnym – za bardzo ważne uważa je 56% badanych. Jeszcze mniejsze znaczenie respondenci wiążą z wyborami samorządowymi (za bardzo ważne uznaje je 52%). Za najmniej znaczące z punktu widzenia przeciętnego wyborcy Polacy uznają wybory do Parlamentu Europejskiego (za bardzo istotne uważa je 37% badanych). Jak Pana(i) ocenia, jakie znaczenie dla ludzi takich jak Pan(i) mają wybory do różnych władz?
2025-03-05|Autorzy: Agnieszka Cybulska, Krzysztof Pankowski
CBOS Flash nr 11/2025
Dziennikarze jako wyraziciele opinii społecznej
W drugiej połowie lutego, po półtorarocznej przerwie, ponownie poprosiliśmy respondentów o wymienienie dziennikarzy, którzy najlepiej reprezentują ich poglądy i oczekiwania. Odpowiadając na pytanie o dziennikarza (dziennikarkę) telewizyjnego, radiowego czy też publikującego w prasie lub w internecie, który najlepiej reprezentuje ich poglądy i oczekiwania, badani wymienili 130 nazwisk.
2025-03-04|Autor: Barbara Badora
Komunikat z badań nr 19/2025
Stosunek do rządu w lutym
W lutym we wszystkich analizowanych wymiarach obserwujemy poprawę notowań rządu. Nie zmieniło to jednak ogólnego układu ocen – nadal we wszystkich obszarach przeważają opinie negatywne. POPARCIE DLA RZĄDU
2025-03-03|Autor: Krzysztof Pankowski
CBOS Flash nr 10/2025
Kandydaci na prezydenta w opiniach Polaków
W lutowym badaniu poprosiliśmy o ocenę kandydatów w wyborach prezydenckich popieranych przez główne ugrupowania polityczne. Interesowało nas, czy będą – w opiniach badanych – sprawować swój urząd ponad podziałami politycznymi, dobrze współpracować z rządem, przyczyniać się do narastania czy też do osłabiania podziałów politycznych oraz jak będą reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej.
2025-02-28|Autor: Beata Roguska
CBOS Flash nr 9/2025
Głosowanie w wyborach prezydenckich
Największym poparciem wszystkich potencjalnych wyborców – niezależnie od deklarowanej pewności udziału w głosowaniu – cieszy się desygnowany przez KO Rafał Trzaskowski. Gdyby I tura wyborów odbywała się już teraz, zagłosowałoby na niego 34% zainteresowanych udziałem w wyborach. Mniej głosów uzyskałby kandydat PiS Karol Nawrocki (25%), zaś trzeci wynik, z 17% poparciem, miałby reprezentant Konfederacji WiN Sławomir Mentzen. Pozostali pretendenci do prezydentury cieszą się już znacznie mniejszym poparciem. Na
2025-02-27|Autorzy: Michał Feliksiak, Agnieszka Cybulska
Komunikat z badań nr 18/2025
Nastroje społeczne w lutym
W lutym rejestrujemy poprawę nastrojów społecznych zarówno w wymiarze ocen, jak i przewidywań. Niemal połowa badanych ocenia rozwój sytuacji w kraju negatywnie (48%, spadek o 6 punktów procentowych), mniej więcej co trzeci – pozytywnie (34%, wzrost o 7 punktów), a blisko co piąty nie ma zdania na ten temat (18%). W prognozach na najbliższy rok zmniejszyły się obawy przed pogorszeniem (o 7 punktów, do 31%), wzrosły nieco nadzieje na poprawę (o 2 punkty, do 23%), a znaczna część pytanych nie spodziewa się zmian (34%, wzrost o 3 punkty).
2025-02-27|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka
Komunikat z badań nr 17/2025
Zaufanie do polityków w lutym
W lutym odnotowaliśmy zmianę na pozycji lidera rankingu zaufania społecznego. Na pierwszym miejscu znalazł się prezydent stolicy i kandydat KO na prezydenta kraju Rafał Trzaskowski (46% głosów zaufania), zaś na drugim - drugi z kandydatów rządzącej koalicji do urzędu prezydenckiego, lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia (45%). Dotychczasowy lider, prezydent Andrzej Duda spadł na trzecie miejsce, które zajmuje z mniej krytycznie od niego ocenianymi politykami rządzącej koalicji: wicepremierem i ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim (po 41% głosów zaufania). Zaufanie do polityków
2025-02-26|Autor: Agnieszka Cybulska
Komunikat z badań nr 16/2025
Nastroje na rynku pracy w lutym
W lutym, w porównaniu ze styczniem, minimalnie poprawiły się nastroje dotyczące rynku pracy. Lepsze są zarówno oceny i prognozy sytuacji w zakładach pracy, jak i oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy. Na poziomie ze stycznia utrzymuje się poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. SYTUACJA W ZAKŁADACH PRACY
2025-02-25|Autor: Barbara Badora
Komunikat z badań nr 15/2025
Oceny działalności parlamentu i prezydenta w lutym
Luty przyniósł wyhamowanie spadku, a nawet niewielki wzrost ocen działalności parlamentu, a także dalsze pogorszenie notowań prezydenta. OCENY DZIAŁALNOŚCI PARLAMENTU
2025-02-25|Autor: Ilona Kawalec
CBOS Flash nr 8/2025
Preferencje partyjne w drugiej połowie lutego (CATI)
Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w drugiej połowie lutego, udział w nich chciałoby wziąć – według własnych zapowiedzi – ponad cztery piąte uprawnionych do głosowania (86%), aż o 6 punktów procentowych więcej niż dwa tygodnie wcześniej. Jednocześnie możliwość udziału w wyborach parlamentarnych z góry odrzuciło 9% dorosłych Polaków, o 2 punkty procentowe mniej niż na początku lutego.
2025-02-24|Autor: Krzysztof Pankowski
Komunikat z badań nr 14/2025
Wyjazdy turystyczne Polaków w 2024 roku i plany na rok 2025
W roku 2024 na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza miejsce stałego zamieszkania wyjechały trzy piąte (60%) dorosłych Polaków, czyli niemal tyle samo, co w roku 2023 (spadek o 1 punkt procentowy). Jest to też jeden z trzech najwyższych wyników z notowanych przez nas, odkąd pytamy o tego typu wyjazdy, czyli od roku 2012 (oprócz dwóch ostatnich lat zbliżony odsetek ankietowanych skorzystał z takiej formy wypoczynku jedynie w 2018 roku). ILU POLAKÓW WYJECHAŁO W 2024 ROKU
2025-02-18|Autor: Barbara Badora
CBOS Flash nr 7/2025
O czym się ostatnio mówi?
Na początku lutego sprawdziliśmy, jakie kwestie koncentrowały ostatnio uwagę opinii publicznej. Ankietowanym przedstawiono ponad dwadzieścia tematów, prosząc, aby określili, czy i jak często pojawiały się one w rozmowach w ich bliskim otoczeniu w ciągu dwóch tygodni poprzedzających badanie.
2025-02-14|Autor: Michał Feliksiak
Komunikat z badań nr 13/2025
Stosunek Polaków do innych narodów
W tym roku ranking najbardziej lubianych narodów otwierają Włosi, do których sympatię deklaruje sześciu na dziesięciu badanych (60%). Niewiele mniej ankietowanych ma pozytywne nastawienie wobec Amerykanów (58%), Hiszpanów (55%) oraz Czechów (54%). Niechęć z kolei najczęściej deklarowana jest wobec Rosjan (72%), a w dalszej kolejności wobec Białorusinów (48%) i Romów (43%). SYMPATIA I NIECHĘĆ DO INNYCH NARODÓW
2025-02-13|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka
CBOS Flash nr 6/2025
Preferencje partyjne na początku lutego (CATI)
Gdyby wybory do parlamentu odbywały się na początku lutego, udział w nich chciałoby wziąć – według własnych zapowiedzi – cztery piąte uprawnionych do głosowania (80%), o 2 punkty procentowe mniej niż miesiąc temu. Jednocześnie możliwość udziału w wyborach parlamentarnych z góry odrzuca 11%, o 1 punkt mniej niż miesiąc wcześniej.
2025-02-07|Autor: Krzysztof Pankowski
Komunikat z badań nr 12/2025
Aktywności i doświadczenia Polaków w 2024 roku
W roku 2024 ogromna większość Polaków była z rodziną lub przyjaciółmi w restauracji (80%). Odsetek osób, które co najmniej raz wyszły na miasto, aby zjeść z bliskimi, wzrósł w porównaniu do 2023 roku o 4 punkty procentowe, osiągnąwszy najwyższy wynik w historii naszych pomiarów (od 1987 roku). Jest czterokrotnie wyższy niż 30 lat temu – w 1994 roku pójście z rodziną lub przyjaciółmi do restauracji deklarowało 20% respondentów. Czy w minionym roku:
2025-02-06|Autor: Marta Bożewicz
Komunikat z badań nr 11/2025
Wydarzenie roku 2024 w Polsce i na świecie
Rok 2024 pod względem znaczących wydarzeń w kraju okazał się w oczach Polaków mało wyrazisty. Prawie połowa nie umiała wymienić żadnego wydarzenia krajowego, które zasługiwałoby na miano najważniejszego w Polsce (47,6%). WYDARZENIE ROKU 2024 W POLSCE
2025-02-04|Autor: Krzysztof Pankowski
CBOS Flash nr 5/2025
Postulowane priorytety rządu Donalda Tuska po roku działalności
Po upływie pół roku po raz kolejny zapytaliśmy o społeczne oczekiwania wobec gabinetu Donalda Tuska, o sprawy, które powinny być obecnie priorytetem dla rządu. O każdą z kwestii pytaliśmy z osobna, prosząc o określenie jej wagi na siedmiostopniowej skali (gdzie 1 oznaczało, że dana sprawa jest zupełnie nieważna, zaś 7, że jest ona priorytetowa).
2025-01-31|Autor: Beata Roguska
CBOS Flash nr 4/2025
Nastroje konsumenckie
W drugiej połowie stycznia w badaniu telefonicznym, po mniej więcej półtoramiesięcznej przerwie, zapytaliśmy o nastroje konsumenckie. Interesowało nas, czy badani muszą ograniczać wydatki na bieżące potrzeby czy też udaje im się coś zaoszczędzić, czy dokonują oni większych zakupów bądź inwestycji i czy planują je w najbliższej przyszłości. Zapytaliśmy również o oczekiwania dochodowe oraz inflacyjne, a także o postrzegane perspektywy na przyszłość.
2025-01-30|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka