2025-04-29
Znaczące pogorszenie ocen relacji polsko-amerykańskich
W stosunku do pomiaru sprzed dwóch lat – kiedy prezydent Joe Biden odwiedził Warszawę i potwierdził zaangażowanie Stanów Zjednoczonych po stronie Ukrainy i wschodniej flanki NATO – doszło do niemal 50-punktowego spadku odsetka pozytywnych ocen relacji polsko-amerykańskich (z 80% do 31%). Wzrósł natomiast przede wszystkim odsetek ocen ambiwalentnych (z 14% do 52%), ale i negatywnych (z 1% do 10%). Warto zwrócić uwagę, że obecne wyniki są już niewiele lepsze od tych, które CBOS notował jeszcze przed 1989 rokiem, kiedy nasz kraj stanowił część wrogiego Stanom Zjednoczonym bloku, podporządkowanego Związkowi Radzieckiemu.
|
Stosunki polsko-amerykańskie częściej dobrze oceniają mężczyźni, badani w wieku 18–24 lata, respondenci częściej praktykujący religijnie oraz wyznający poglądy prawicowe. Istotne różnice występują też pomiędzy elektoratami. Najlepiej relacje polsko-amerykańskie oceniają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości i jest to jedyny elektorat, w którym dominują pozytywne wskazania, choć wśród sympatyków Konfederacji WiN ich odsetek również jest wysoki. Natomiast wśród wyborców koalicji rządzącej oceny ambiwalentne już wyraźnie przeważają nad pozytywnymi.
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (420) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS; samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 3 do 13 kwietnia 2025 roku na próbie liczącej 1030 osób (w tym: 65,5% metodą CAPI, 19,9% – CATI i 14,6% – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.