2025-05-12
Czy obawiamy się konfliktu między Rosją a NATO? Jak Polacy postąpiliby, gdyby do niego doszło?
W porównaniu z kwietniem 2024 roku zmniejszyły się obawy, że konflikt rosyjsko-ukraiński rozszerzy się na kraje NATO.
W przypadku ewentualnego ataku Rosji na Polskę najczęściej deklarowaną strategią postępowania (obecnie 37%, rok temu – 30%) byłoby wspieranie obrony kraju, lecz bez udziału w walkach. Natomiast podjęcie walki z bronią w ręku deklaruje jedynie 11% badanych (rok temu – 14%).
Spora grupa respondentów (obecnie 18%, rok temu – 20%) sądzi, że w sytuacji zagrożenia zmieniliby miejsce zamieszkania na bezpieczniejsze, przy czym w przeważającej większości wybraliby wyjazd za granicę.
Czym innym są plany lub strategie, czym innym zaś – konkretne, realne działania podejmowane w związku z możliwym zagrożeniem. Mniej niż co piąty Polak wie, jak postępować w przypadku wojny. Podobna liczba osób sprawdziła, gdzie w okolicy można się schronić, np. podczas bombardowania. Udział w szkoleniu wojskowym zadeklarowało 3% respondentów (rok temu – 7%). Wzrosła natomiast (z 7% do 12%) skłonność do gromadzenia zapasów wody, żywności, leków i innych najpotrzebniejszych rzeczy.
Szczególnie dobrą wiadomością w tym kontekście jest fakt, że trzy czwarte respondentów deklaruje, iż potrafi udzielić pierwszej pomocy osobie, która by tego potrzebowała.
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (420) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS; samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 3 do 13 kwietnia 2025 roku na próbie liczącej 1030 osób (w tym: 65,5% metodą CAPI, 19,9% – CATI i 14,6% – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.