Demokracja – postawy i oceny
Wyniki tegorocznego sondażu na temat demokracji są w pewnym sensie korektą wyników zeszłorocznych, uzyskanych niedługo po wyborach parlamentarnych, w których mieliśmy do czynienia z niespotykaną mobilizacją społeczną, co znalazło wyraz w zarejestrowanych wówczas postawach i ocenach. POSTAWY WOBEC DEMOKRACJI
2024-12-13|Autor: Michał Feliksiak
Nastroje konsumenckie
W pierwszych dniach grudnia w badaniu telefonicznym, po kilku tygodniach przerwy, zapytaliśmy o nastroje konsumenckie. Interesowało nas, czy badani muszą ograniczać wydatki na bieżące potrzeby czy też udaje im się coś zaoszczędzić, czy dokonują oni większych zakupów bądź inwestycji i czy planują je w najbliższej przyszłości. Zapytaliśmy również o oczekiwania dochodowe oraz inflacyjne, a także o postrzegane perspektywy na przyszłość.
2024-12-12|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka
Stosunek Polaków do nierówności społecznych
Blisko połowa badanych (48%) ocenia swoją sytuację finansową jako przeciętną – uważają oni, że dochody ich rodzin nie są ani wyższe, ani niższe od dochodów innych rodzin. Trzech na dziesięciu respondentów (29%) jest zdania, że są one niższe od przeciętnych, a co piąty (20%) – że wyższe. W ciągu ostatnich siedmiu lat wyraźnie zmniejszył się udział ankietowanych, którzy sądzą, że dochody ich rodzin są niższe od przeciętnych (o 10 punktów procentowych), a wzrósł odsetek tych, którzy są przekonani, że są one wyższe od przeciętnych (o 7 punktów). JAK POLACY OCENIAJĄ WŁASNĄ POZYCJĘ?
2024-12-11|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka
Rafał Trzaskowski czy Karol Nawrocki – kto ma większe szanse wygrać wybory prezydenckie?
W badaniu przeprowadzonym od 2 do 4 grudnia 2024 roku zapytaliśmy respondentów, na kogo zagłosowaliby w drugiej turze wyborów prezydenckich, gdyby weszli do niej Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Badanie uwzględnia deklaracje ogółu ankietowanych, a nie tylko osób zamierzających wziąć udział w nadchodzących wyborach prezydenckich.
2024-12-09|Autor: Marta Bożewicz
Preferencje partyjne na początku grudnia (CATI)
Gdyby wybory do parlamentu odbywały się na początku grudnia, udział w nich chciałoby wziąć – według własnych zapowiedzi – ponad cztery piąte uprawnionych do głosowania (82%), o 4 punkty procentowe mniej niż dwa tygodnie wcześniej, a tyle samo co na początku listopada. Jednocześnie możliwość udziału w wyborach parlamentarnych z góry odrzuca 9%, o 1 punkt więcej niż w drugiej połowie listopada.
2024-12-05|Autor: Krzysztof Pankowski
Listopadowy ranking zaufania do polityków
W listopadzie, podobnie jak w poprzednich czterech miesiącach, żaden z przedstawicieli sceny politycznej nie zdobył zaufania większości Polaków. Najwięcej głosów zaufania uzyskał prezydent Andrzej Duda, który w tym miesiącu nieco poprawił swoje notowania (49% deklaracji zaufania). Drugie miejsce na liście najczęściej obdarzanych zaufaniem polityków, z minimalną stratą do lidera, zajmuje prezydent stolicy i kandydat głównego ugrupowania rządzącej Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich - Rafał Trzaskowski (47%). Należy jednak zaznaczyć, że wyniki wewnętrznych prawyborów w KO poznaliśmy już po zakończeniu realizacji sondażu. Na trzeciej pozycji znalazł się, również zapowiadający swój start w przyszłorocznych wyborach, lider partii Polska 2050 Szymon Hołownia (45%). Zaufanie do polityków -Andrzej Duda
2024-12-03|Autor: Agnieszka Cybulska