Preferencje partyjne w drugiej połowie lutego (CATI)
Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w drugiej połowie lutego, udział w nich chciałoby wziąć – według własnych zapowiedzi – ponad cztery piąte uprawnionych do głosowania (86%), aż o 6 punktów procentowych więcej niż dwa tygodnie wcześniej. Jednocześnie możliwość udziału w wyborach parlamentarnych z góry odrzuciło 9% dorosłych Polaków, o 2 punkty procentowe mniej niż na początku lutego.
2025-02-24|Autor: Krzysztof Pankowski
Wyjazdy turystyczne Polaków w 2024 roku i plany na rok 2025
W roku 2024 na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza miejsce stałego zamieszkania wyjechały trzy piąte (60%) dorosłych Polaków, czyli niemal tyle samo, co w roku 2023 (spadek o 1 punkt procentowy). Jest to też jeden z trzech najwyższych wyników z notowanych przez nas, odkąd pytamy o tego typu wyjazdy, czyli od roku 2012 (oprócz dwóch ostatnich lat zbliżony odsetek ankietowanych skorzystał z takiej formy wypoczynku jedynie w 2018 roku). ILU POLAKÓW WYJECHAŁO W 2024 ROKU
2025-02-18|Autor: Barbara Badora
O czym się ostatnio mówi?
Na początku lutego sprawdziliśmy, jakie kwestie koncentrowały ostatnio uwagę opinii publicznej. Ankietowanym przedstawiono ponad dwadzieścia tematów, prosząc, aby określili, czy i jak często pojawiały się one w rozmowach w ich bliskim otoczeniu w ciągu dwóch tygodni poprzedzających badanie.
2025-02-14|Autor: Michał Feliksiak
Stosunek Polaków do innych narodów
W tym roku ranking najbardziej lubianych narodów otwierają Włosi, do których sympatię deklaruje sześciu na dziesięciu badanych (60%). Niewiele mniej ankietowanych ma pozytywne nastawienie wobec Amerykanów (58%), Hiszpanów (55%) oraz Czechów (54%). Niechęć z kolei najczęściej deklarowana jest wobec Rosjan (72%), a w dalszej kolejności wobec Białorusinów (48%) i Romów (43%). SYMPATIA I NIECHĘĆ DO INNYCH NARODÓW
2025-02-13|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka
Preferencje partyjne na początku lutego (CATI)
Gdyby wybory do parlamentu odbywały się na początku lutego, udział w nich chciałoby wziąć – według własnych zapowiedzi – cztery piąte uprawnionych do głosowania (80%), o 2 punkty procentowe mniej niż miesiąc temu. Jednocześnie możliwość udziału w wyborach parlamentarnych z góry odrzuca 11%, o 1 punkt mniej niż miesiąc wcześniej.
2025-02-07|Autor: Krzysztof Pankowski
Aktywności i doświadczenia Polaków w 2024 roku
W roku 2024 ogromna większość Polaków była z rodziną lub przyjaciółmi w restauracji (80%). Odsetek osób, które co najmniej raz wyszły na miasto, aby zjeść z bliskimi, wzrósł w porównaniu do 2023 roku o 4 punkty procentowe, osiągnąwszy najwyższy wynik w historii naszych pomiarów (od 1987 roku). Jest czterokrotnie wyższy niż 30 lat temu – w 1994 roku pójście z rodziną lub przyjaciółmi do restauracji deklarowało 20% respondentów. Czy w minionym roku:
2025-02-06|Autor: Marta Bożewicz
Postulowane priorytety rządu Donalda Tuska po roku działalności
Po upływie pół roku po raz kolejny zapytaliśmy o społeczne oczekiwania wobec gabinetu Donalda Tuska, o sprawy, które powinny być obecnie priorytetem dla rządu. O każdą z kwestii pytaliśmy z osobna, prosząc o określenie jej wagi na siedmiostopniowej skali (gdzie 1 oznaczało, że dana sprawa jest zupełnie nieważna, zaś 7, że jest ona priorytetowa).
2025-01-31|Autor: Beata Roguska
Nastroje konsumenckie
W drugiej połowie stycznia w badaniu telefonicznym, po mniej więcej półtoramiesięcznej przerwie, zapytaliśmy o nastroje konsumenckie. Interesowało nas, czy badani muszą ograniczać wydatki na bieżące potrzeby czy też udaje im się coś zaoszczędzić, czy dokonują oni większych zakupów bądź inwestycji i czy planują je w najbliższej przyszłości. Zapytaliśmy również o oczekiwania dochodowe oraz inflacyjne, a także o postrzegane perspektywy na przyszłość.
2025-01-30|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka