Postrzegana i postulowana obecność cudzoziemców w Polsce
Odsetek osób znających osobiście jakiegoś obcokrajowca zwiększył się w latach 2016–2023 z jednej trzeciej do ponad połowy ogółu badanych. Od tego czasu ustabilizował się na poziomie 55%. Polacy zauważają obecność w naszym kraju przede wszystkim przybyszów z Ukrainy, Białorusi, krajów byłego ZSRR, takich jak Gruzja czy Mołdawia, oraz z Półwyspu Indyjskiego. POSTRZEGANA OBECNOŚĆ OBCOKRAJOWCÓW W POLSCE
2025-04-10|Autor: Beata Roguska
Skojarzenia Polaków ze słowem „imigrant”
Zakładaliśmy, że za sprawą medialnych sporów ostatnich lat słowo „imigrant” mogło nabrać w Polsce negatywnego wydźwięku. W dwóch kolejnych badaniach przeprowadziliśmy eksperymenty, które miały przetestować tę hipotezę – w każdym z nich dwóm grupom respondentów zadawaliśmy takie samo pytanie o ich stosunek do cudzoziemców osiedlających się w Polsce, z tą różnicą, że w pierwszym przypadku używaliśmy słowa „imigrant”, a w drugim – „obcokrajowiec”. Wyniki eksperymentu potwierdziły nasze przypuszczenia – Polacy odnoszą się wyraźnie gorzej do cudzoziemca osiedlającego się w naszym kraju, jeśli zostanie on nazwany „imigrantem”. „IMIGRANT” A „OBCOKRAJOWIEC”
2025-04-09|Autor: Jonathan Scovil
Oceny sytuacji finansowej gospodarstw domowych
Obecnie odsetek deklarujących, że żyje im się dobrze lub bardzo dobrze (37%), jest rekordowo wysoki, a udział twierdzących, że żyją skromnie lub biednie (11%), jest najniższy w historii naszych badań. Poprawę w tym obszarze rejestrujemy już drugi rok z kolei. SPOSOBY GOSPODAROWANIA PIENIĘDZMI I ZAGROŻENIE BIEDĄ
2025-04-08|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka
Kim są wyborcy Sławomira Mentzena, Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego?
W niniejszym opracowaniu, na podstawie zagregowanych danych z dwóch marcowych badań, przedstawiamy charakterystykę elektoratów trzech najpopularniejszych kandydatów – tzn. ich strukturę społeczno-demograficzną. Tam, gdzie to było możliwe, informacje te zestawiliśmy z danymi GUS dotyczącymi struktury ogółu dorosłej ludności Polski.
2025-04-07|Autor: Barbara Badora
Oceny instytucji publicznych w marcu
Co miesiąc pytamy Polaków o ich opinie na temat działalności parlamentu i prezydenta, a także – w zależności od sytuacji – innych instytucji, na których w danym momencie koncentruje się uwaga opinii społecznej. Na ogół dwa razy do roku (w marcu i we wrześniu) przedstawiamy badanym większą liczbę instytucji, prosząc o ocenę ich funkcjonowania. OCENY DZIAŁALNOŚCI PARLAMENTU
2025-04-04|Autorzy: Magdalena Gwiazda, Ilona Kawalec
Kto jako prezydent zmieni Polskę na lepsze?
Zapytaliśmy badanych o to, która z osób ubiegających się o urząd prezydenta, już jako głowa państwa, w największym stopniu przyczyniłaby się do tego, aby: Polska była bezpieczna; nikt nie czuł się tu gorszy ani wykluczony; ludzie czuli się częścią wspólnoty, nie byli tak podzieleni i skonfliktowani.
2025-04-02|Autor: Michał Feliksiak
Polacy o wyborach prezydenckich
Ogółem ponad trzy czwarte badanych (76%) uważa, że to, kto zostanie kolejnym prezydentem Polski, będzie miało dla nich duże lub bardzo duże znaczenie. Poczucie wagi wyborów wiąże się ściśle z chęcią udziału w nadchodzącym głosowaniu. Osoby dostrzegające znaczenie wyborów dla siebie osobiście w ogromnej większości są zdecydowane uczestniczyć w głosowaniu (96% tych, którzy przypisują wyborom bardzo duże znaczenie i 90% tych, dla których mają one duże znaczenie).
2025-04-01|Autor: Beata Roguska
Polacy o NATO i ewentualnej budowie przez kraje UE wspólnych sił zbrojnych
Członkostwo Polski w NATO popiera 89% dorosłych Polaków, 4% deklaruje obojętność, a 2% jest przeciw. Większość (61%) badanych jest zdania, że w tej chwili Polska może być pewna zaangażowania natowskich sojuszników w ewentualną obronę naszych granic, ale tylko 11% stanowią zdecydowanie o tym przekonani. Natomiast 28% pytanych uważa, że takiej pewności mieć obecnie nie można. W porównaniu z lutym ub.r. postrzegana pewność Sojuszu Północnoatlantyckiego znacząco się zmniejszyła – o 18 punktów procentowych ubyło przekonanych, że obecnie Polska może być pewna zaangażowania sojuszników w ewentualną obronę naszych granic, a o 12 punktów przybyło twierdzących, że takiej pewności mieć nie można. Ponadto o 6 punktów procentowych zwiększyła się grupa badanych, którzy nie potrafią zająć stanowiska w tej kwestii (obecnie 12%).
2025-04-01|Autor: Barbara Badora