Nastroje na rynku pracy w kwietniu
W porównaniu z marcem oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy pogorszyły się – o 5 punktów procentowych ubyło pracujących zarobkowo uważających sytuację w swoim miejscu pracy za dobrą (obecnie 58%), a o 7 punktów przybyło twierdzących, że jest ona „ani dobra, ani zła” (obecnie 30%). Od października ubiegłego roku dość stabilny jest odsetek ocen negatywnych (obecnie 11%, od marca spadek o 1 punkt). SYTUACJA W ZAKŁADACH PRACY
2025-04-24|Autor: Barbara Badora
Style prezydentury, czyli czego oczekujemy od głowy państwa
W kwietniowym badaniu powtórnie – po około półroczu – zapytaliśmy Polaków o to, jaki powinien być przyszły prezydent Polski. Interesowało nas, czy wraz z kampanią wyborczą i jej intensyfikacją zmieni się coś w oczekiwaniach wobec głowy państwa. Chcieliśmy również sprawdzić, czego od przyszłego prezydenta oczekują potencjalni wyborcy poszczególnych kandydatów pretendujących do tego urzędu (a więc coś, co nie było przedmiotem poprzedniego badania na ten temat).
2025-04-17|Autor: Michał Feliksiak
Deklaracje głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich
Jak rozłożyłyby się głosy, gdyby w II turze wyborów prezydenckich kontrkandydatem Rafała Trzaskowskiego był zajmujący obecnie drugie miejsce pod względem popularności kandydat PiS Karol Nawrocki, a jak wyglądałby układ poparcia w II turze, gdyby konkurentem Rafała Trzaskowskiego był trzeci dziś na liście najpopularniejszych kandydatów – polityk Konfederacji WiN Sławomir Mentzen? Badanie zostało przeprowadzone przed debatami prezydenckimi, zatem nie uwzględnia potencjalnego wpływu tych debat na prezentowane wyniki.
2025-04-16|Autor: Agnieszka Cybulska
Preferencje prezydenckie w pierwszej turze wyborów
W pierwszej turze głosowania, niezależnie od deklarowanej pewności udziału, największym poparciem potencjalnych wyborców niezmiennie cieszy się kandydat KO Rafał Trzaskowski. Zamierza na niego głosować co trzeci z tej grupy badanych (33%). Co czwarty zdeklarowany uczestnik majowego głosowania poparłby kandydata PiS, Karola Nawrockiego (25%). Na 17% głosów potencjalnych wyborców mógłby liczyć kandydat Konfederacji WiN Sławomir Mentzen. Pozostali pretendenci do prezydentury cieszą się znacznie mniejszym poparciem.
2025-04-11|Autor: Agnieszka Cybulska
O modelu integracji obcokrajowców w Polsce
Analiza czynnikowa przeprowadzona w oparciu o miary stosunku badanych do zestawu stwierdzeń pokazała, że w polskim społeczeństwie funkcjonują trzy odmienne podejścia do integracji cudzoziemców. Najpopularniejszy jest model asymilacyjny, który łączy w sobie postulaty umiarkowanie asymilacyjne – wymóg nauki języka polskiego czy dostosowania się do polskiej kultury, norm i wartości – ale i bardziej skrajne, takie jak stwierdzenie, że obcokrajowcy osiedlający się w Polsce powinni starać się nie wyróżniać, np. nosząc swoje tradycyjne stroje. Dość dużą, choć wyraźnie mniejszą popularnością cieszy się model umiarkowanie wielokulturowy. Trzecie, najmniej popularne podejście należałoby nazwać modelem separacyjnym, ponieważ opiera się ono głównie na separacji rdzennej ludności od ludności napływowej.
2025-04-10|Autor: Jonathan Scovil