Pokolenia Z i Y o rodzicielstwie
W obliczu kryzysu demograficznego, rekordowo niskiego wskaźnika dzietności, który w roku 2024 osiągnął poziom 1,099, w naszym badaniu poświęconym najmłodszym generacjom dorosłych Polaków – pokoleniu Z (18–29 lat) i millenialsom (30–44 lata) nie mogło zabraknąć kwestii związanych z postawami wobec rodzicielstwa. Interesowało nas, jakie nastawienie mają młodzi ludzie wobec rodzicielstwa, ile dzieci chcieliby mieć, czy planują potomstwo w przyszłości, a jeśli nie – z jakiego powodu nie decydują się na dzieci. Zdecydowana większość młodych ludzi jest zdania, że wychowanie dziecka w obecnych czasach jest dużym wyzwaniem, wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, można wieść szczęśliwe, spełnione życie nie mając dzieci i trudno pogodzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Jednocześnie młodzi ludzie dostrzegają wiele pozytywnych aspektów rodzicielstwa. Ogromna większość uważa, że dzięki rodzicielstwu można się wiele nauczyć oraz że posiadanie dzieci sprawia wiele radości. Ponadto zdecydowana większość sądzi, że rodzicielstwo jest naturalnym etapem w życiu człowieka, a dzieci nadają życiu sens.
2025-07-10|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka
Kwartalny bilans nastrojów społecznych
• W minionym kwartale finiszowała kampania wyborcza, a także odbyły się wybory prezydenckie. Wydaje się, że wydarzenia te wpłynęły przede wszystkim na oceny i prognozy sytuacji politycznej w kraju. • Zarówno oceny, jak i przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej w Polsce po kwietniowym pogorszeniu w kolejnych dwóch miesiącach poprawiły się, a wskaźniki odnoszące się do prognoz osiągnęły najwyższe poziomy na przestrzeni ostatniego roku. • Po kwietniowym spadku ocen i prognoz sytuacji w zakładach pracy respondentów w kolejnych miesiącach powrócił niewielki trend wzrostowy widoczny w poprzednich miesiącach.
2025-07-08|Autor: Marcin Głowacki
Powyborczy ranking zaufania do polityków
Po wyborach prezydenckich politykiem najczęściej obdarzanym przez Polaków zaufaniem pozostaje ustępujący prezydent Andrzej Duda – ufa mu co drugi badany (50%), a więcej niż co trzeci deklaruje wobec niego nieufność (35%). Czerwiec był już drugim miesiącem utrzymywania się najwyższych w tym roku notowań Andrzeja Dudy. Na drugie miejsce rankingu społecznego zaufania awansował w czerwcu kandydat Konfederacji WiN w pierwszej turze wyborów Sławomir Mentzen. Trzecie miejsce, z minimalną stratą do lidera Konfederacji WiN, zajął zwycięzca tegorocznych wyborów, prezydent elekt Karol Nawrocki.
2025-07-04|Autor: Agnieszka Cybulska
Nastroje na rynku pracy w czerwcu
W czerwcu, jak co miesiąc, osoby pracujące zarobkowo, w tym także dorywczo i w niepełnym wymiarze czasu pracy, zapytaliśmy o obecną i przewidywaną sytuację w ich zakładach pracy oraz o poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia lub zagrożenia utratą obecnej pracy. Interesowały nas ponadto opinie wszystkich dorosłych respondentów na temat sytuacji na lokalnych rynkach pracy. W czerwcu w porównaniu z majem zmiany ocen aktualnej sytuacji w zakładach pracy nie są istotne statystycznie, ale warto zauważyć, iż opinie pracujących zarobkowo minimalnie bardziej się spolaryzowały. Obecnie dwie trzecie badanych (66%, od maja wzrost o 2 punkty procentowe) uważa sytuację w swoim miejscu pracy za dobrą, 22% twierdzi, że jest ona „ani dobra, ani zła” (spadek o 3 punkty), a co dziesiąty ankietowany (10%, wzrost o 1 punkt procentowy) ocenia, że jest ona zła.
2025-07-04|Autor: Barbara Badora
Ocena prawidłowości przebiegu wyborów oraz funkcjonowania demokratycznych mechanizmów i procedur wyborczych
W czerwcowym badaniu, przeprowadzonym jeszcze przed upływem terminu składania protestów wyborczych, poprosiliśmy respondentów o ocenę wiarygodności podanych przez Państwową Komisję Wyborczą wyników ostatnich wyborów Prezydenta RP oraz prawidłowości ich przeprowadzenia. Zapytaliśmy też ankietowanych o pięć aspektów związanych z funkcjonowaniem mechanizmów i procedur wyborczych w Polsce. Choć w tej kwestii badani zostali poproszeni o oceny ogólne, a nie w odniesieniu do ostatnich wyborów prezydenckich, to można jednak przypuszczać, iż ich przebieg oraz kampania wyborcza, a także reakcje polityków i mediów na ich wynik, w tym protesty wyborcze, rzutowały na wyrażane opinie. Czy w trakcie ostatnich wyborów zauważył(a) Pan(i) jakieś nieprawidłowości w ich przeprowadzaniu?
2025-07-01|Autor: Barbara Badora
Oceny działalności parlamentu, prezydenta i Państwowej Komisji Wyborczej w czerwcu
W czerwcu pracę posłów dobrze ocenia blisko jedna trzecia respondentów (od maja bez zmian). Złą opinię o działalności Sejmu ma nieco ponad połowa badanych (tak samo jak miesiąc wcześniej). Pracę senatorów aprobuje jedna trzecia ankietowanych, a 39% do działalności izby wyższej parlamentu odnosi się z dezaprobatą. Aktualne oceny pracy Andrzeja Dudy, na krótko przed końcem sprawowania funkcji prezydenta RP, zmieniły się in plus w porównaniu z majem. Działalność Państwowej Komisji Wyborczej po tegorocznych wyborach prezydenckich dobrze ocenia prawie dwie trzecie Polaków, a źle – jedna piąta.
2025-06-27|Autor: Ilona Kawalec
Nastroje społeczne po wyborach prezydenckich
W czerwcu – po drugiej turze wyborów prezydenckich – pogorszyły się wyraźnie oceny ogólnej i politycznej sytuacji w Polsce, wzrosły też odsetki pesymistycznych przewidywań dotyczących ich dalszego rozwoju, zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji politycznej. Względnie stabilne pozostały natomiast zarówno oceny, jak i prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej kraju, poziomu życia swojej rodziny oraz warunków materialnych własnego gospodarstwa domowego. ROZWÓJ OGÓLNEJ SYTUACJI W KRAJUOcenyCzy, ogólnie rzecz biorąc, sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym czy też w złym kierunku?
2025-06-27|Autor: Jonathan Scovil